TVRDNJE MEDIJA

Izraelska vlada proglasila "nepouzdanom" advokaticu koja je iznijela tvrdnje o silovanju

Ona je, navodno, prikupila milione dolara pomoći šireći "netačna istraživanja i lažne priče" u vezi s Hamasovim napadima 7. oktobra

Hamasov napad koji se desio 7. oktobra. Twitter

Anadolija

28.3.2024

Izraelske vlasti proglasile su "nepouzdanom" advokaticu Kočavu Elkajam-Leviju (Cochavu  Elkayam-Levyju), koju su optužile da je predvodila širenje tvrdnji da su pripadnici Hamasa seksualno zlostavljali žene 7. oktobra 2023. godine.

Kako je objavio list "Yedioth Ahronoth", pozivajući se na izvore iz izraelske vlade koji su željeli ostati anonimni, Elkajam-Levi prikupila je milione dolara pomoći šireći "netačna istraživanja i lažne priče" u vezi s Hamasovim napadima 7. oktobra.

Kako se navodi u tekstu, priča o "trudnici kojoj je prerezan stomak", koja je često spominjana u zapadnim medijima i koja se pokazala kao lažna, posebno je narušila kredibilitet Izraela.

Isti izvor je kazao da je Elkajam-Levi "nepouzdana osoba" i da je utvrđeno da mnogi dokazi koje je iznijela ova advokatica nemaju nikakve veze s Hamasom.

Milioni dolara za širenje lažnih vijesti 

Drugi izraelski zvaničnik u razgovoru za "Yedioth Ahronoth" rekao je da je Elkajam-Levi, koja je privukla pažnju javnosti nakon izjava koje je davala međunarodnim medijima nakon napada 7. oktobra, prikupila milione dolara pomoći zahvaljujući "Komisiji za civile" koju je osnovala i opisala kao organizacija koju sponzoriše država.

Elkajam-Levi je, kako je kazao ovaj zvaničnik, tražila finansijsku podršku od gotovo osam miliona dolara za njene aktivnosti tokom 2024. godine.

- Američki ambasador u Japanu Rahm Emanuel također joj je pomogao. Prikupio je novac od mnogih ljudi i čak je počeo tražiti novac za njene konferencije - rekao je isti izvor.

Lažne izjave 

Izvještaj koji je Elkajam-Levi napisala 28. oktobra, u kojem je navela da Hamas čini "sistematsko seksualno nasilje", doveden je u pitanje u zemlji nakon što je američki list "New York Times" povukao navode o "tijelima silovanih djevojaka", koja je često korištena i u drugim zapadnim medijima, uz obrazloženje da je to "laž".

U tekstu "New York Timesa" od 25. marta navedeno je da je i izjava izraelskog medicinskog radnika Guja Melameda da je "vidio tijela golih mladih djevojaka za koje se činilo da su silovane u Kibbutz Beeri" bila također lažna.

- Fotografija koju je istog dana napravio izraelski vojnik pokazuje da su tijela tri žene bila potpuno odjevena i da nisu pokazivala znakove seksualnog nasilja - navodi se u tekstu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.