Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Thread: KO PLACA HODZE U DIJASPORI

Re: KO PLACA HODZE U DIJASPORI

Jedini problem je u tome da se hodze u dijaspori sve vise mijesaju u politiku i tako drzeci ders sire neke politicke price ,a ne vise vjerske ...za Bajram 2007 godine bio sam na Bajram namazu u Budo -centru u Becu...jedan mladji efendija je vodio namaz i posle toga odrzo ders,i to kakav...to je bilo gore nego za vladavine komunjara...prico je pricu o skupini Bosnjaka koji su pobijeni u Bosni od strane srba...i onda pricao o jednom covjeku koji je sa srbima bio dobar i koji se nadao da ce ga oni u ime prijateljstva spasit...nije bio vjernik ,ali kad je vidio sta se desilo sa njegovim rodjacima,a njegov ga prijatelj srbin nije spasio na pitanje srbina u sta sad vjeruje on je rekao u Allaha dz.s...a onda ga srbin zakolje,njegov bivsi prijatelj...a niko iz te grupe nije prezivio,al hodza tacno zna njegove zadnje rijeci...od tada ja hodzama ne vjerujem...takvi me ljudi cak i od vjere odbijaju...svi koji su bili prisutni mogu potvrditi moju pricu...ali i oni su samo ljudi ,a mi svetaca hvala Bogu nemamo...mozda su te price prolazile dok su ljudi bili neobrazovani,ali sada sigurno vise ne ...sirite dobrotu medju ljudima ,a ne mrznju...a ko hocete ovo drugo idite u politiku a vjeru prepustite vjernicima...HVALA...

Ako nece biti ovi si'je opet organizatori bice hajra,inace fondacija mula sadra,kewser,zehra,mosus pejgamberov vecinu su koncerta organizovali a pare mulama Irana.Tako isto neplacaju zekat nego daju svojima mulama petinu.Ovo sirenje si'izma kostace nikoga drugog sem Bosnjaka,taj vatropoklonicki narod prosirio se na Egipat,Siriju i Afriku.Daju milione cak pojedini profesori na FIN-poput Hafizovica i drugig.Ovaj Hafizovic ima cak od njih diplomu akademije Iranske kao akademik.Veliko sirenje omogucavaju im derviski redovi pa preko njih likuju.Tako se to muti na sve strane rezum se razvaljuje opet strada Bosnjo.Ako nam priznaju mezheb stace nam onda ovdje da sire taj svoj paganluk.Ovo mozda nije mjesto medjutim alarmi da se ukljuce i pozor na opasnost sirenja si'izma.IZ-ca nesmije nista da reaguje radi pomoci koju je Iran dao a sada nam duse uzimaju.Tako isto imamo neke nadri sufije koji su cak se skolovali u Medini i ucili kod najvecih Sejhova svijeta danas kada ih upitate za znanje kazu da su ucili kod nekoga Ali dede koji nije znao harfa iz Kur'ana znaci nista od sejhova pored Ali dede nepismenog.Allah voli ucenog nad poboznim neznalicom,to je nebo i zemlja.

stalni član foruma

Srebrenica will be remembered as the town where the policy of "safe areas" was born and died.

Glosser,mislim da si tendeciozno i netransparentno postavio ovu temu i da je to krenulo negativnim tokom,tj.glodanje bosnjaka.Kazes da postujes mumine i gazije,i to je za mene dovoljno da prekinem polemiku o tome.Onda smo ti i ja na istoj strani.Ali ne mogu da presutim da mi neko dira neke od stubova koji su za mene zasticeni;drzava,vjera,tradicija,jezik i kultura.I svako ko mi u to dirne neka ocekuje da cu reagovati.Zato svako ko negativno prica(glosser) ili radi suprotno od onoga(pojedinci medju imamima koji sebi daju za pravo da odredjuju arsine vjere) za sta su pogunuli ove efendije (http://rijaset.ba/images/stories/monografija.pdf ),neka ocekuje reakciju bosanaca koji vole svoju zemlju.A ti ako zaista imas problema sa efendijama,onda to sa njima rijesi u svojoj mahali,a ne da iznosis ono sto ili nije tacno ili je,po onom pravilu,ja pisem,ja sam u pravu.
    Po ovom pitanju se ,ocito ne slazemo,ali vjeruj da cu biti uz tebe kada napises nesto afirmativno o onome sto je nasa javna stvar.Ja nisam zajedljiv i iskljuciv,i ne djelim ljude na crno bijelo.Ima puno aspekata koji odredjuju vrijednost licnosti.Ti si ovaj put umanjio svoju vrijednost u mojim ocima i vjerovatno kod velikog broja bosnjaka.Ali kako narod kaze,za tevbu nikad nije kasno.Nadam se da ces se "popraviti" i da cemo zajedno biti na putu koji velica nasu zemlju,vjeru,tradiciju...A za pogreske koje svi radimo svi cemo pojedinacno biti pitani,pa neka svako vidi sta ce ponijeti na onaj svijet!Naravno da se jednom efendiji vidi svaka mrlja na ahmediji,i da su njihovi "grijesi"veci u ocima drugih,ali i oni su ljudi.Zato podrzi one koji su na pravom putu,a onda ce i oni iz tvojih komentara shvatiti da se treba mjenjati.Nije dobro samo kritikovati,treba podrzati i pohvaliti ono sto je pozitivno.

Quote Originally Posted by zmaj od bosne
    Glosser,mislim da si tendeciozno i netransparentno postavio ovu temu i da je to krenulo negativnim tokom,tj.glodanje bosnjaka.Kazes da postujes mumine i gazije,i to je za mene dovoljno da prekinem polemiku o tome.Onda smo ti i ja na istoj strani.Ali ne mogu da presutim da mi neko dira neke od stubova koji su za mene zasticeni;drzava,vjera,tradicija,jezik i kultura.I svako ko mi u to dirne neka ocekuje da cu reagovati.Zato svako ko negativno prica(glosser) ili radi suprotno od onoga(pojedinci medju imamima koji sebi daju za pravo da odredjuju arsine vjere) za sta su pogunuli ove efendije (http://rijaset.ba/images/stories/monografija.pdf ),neka ocekuje reakciju bosanaca koji vole svoju zemlju.A ti ako zaista imas problema sa efendijama,onda to sa njima rijesi u svojoj mahali,a ne da iznosis ono sto ili nije tacno ili je,po onom pravilu,ja pisem,ja sam u pravu.
    Po ovom pitanju se ,ocito ne slazemo,ali vjeruj da cu biti uz tebe kada napises nesto afirmativno o onome sto je nasa javna stvar.Ja nisam zajedljiv i iskljuciv,i ne djelim ljude na crno bijelo.Ima puno aspekata koji odredjuju vrijednost licnosti.Ti si ovaj put umanjio svoju vrijednost u mojim ocima i vjerovatno kod velikog broja bosnjaka.Ali kako narod kaze,za tevbu nikad nije kasno.Nadam se da ces se "popraviti" i da cemo zajedno biti na putu koji velica nasu zemlju,vjeru,tradiciju...A za pogreske koje svi radimo svi cemo pojedinacno biti pitani,pa neka svako vidi sta ce ponijeti na onaj svijet!Naravno da se jednom efendiji vidi svaka mrlja na ahmediji,i da su njihovi "grijesi"veci u ocima drugih,ali i oni su ljudi.Zato podrzi one koji su na pravom putu,a onda ce i oni iz tvojih komentara shvatiti da se treba mjenjati.Nije dobro samo kritikovati,treba podrzati i pohvaliti ono sto je pozitivno.

Slazem se kao mnogi drugi da treba pohvaliti svako dobro djelo,tacno je i to da cemo biti pitani za svoja djela na onom svijetu.
    Sta je sa ovim dunjalukom, valjda i ovdje treba neko biti pitan ako lose cini i treba mu ukazati na losa djela a ne da ga pustimo da nas vodi krivim putem i iskoristava kroz vjeru.
    Kada je upitanju vjera,tradicija,kultura i patriotizam za to sam dao dio sebe u ratu i dacu i ostatak sebe ako bude potrebno.Ovo sto se desava sa hodjama u dijaspori i na koji nacin manipulisu sa djematom i clanovima djemata to je poznato i tebi mada neces to da priznas.Niko ovdje nezeli niti ima namjeru da omalovazava hodje koje rade posteno svoj posao u interesu vjere i djemata,na neki se nacin treba ukazati na bahatost i pohlepu pojedinih hodja i iskoristavanje clanova djemata.Svakome je poznato da se svaka dodatna usluga hodjama mora da se plati iako oni imaju svoja primanja mjesecna,zar im dodatne obaveze nisu u obimu posla i mjesecnog primanja.

Quote Originally Posted by zmaj od bosne
    :y:

Guest

Hodze rade obicno..neki part tajm.....
    ne placa ih niko.......
    Vecina dzemata u Americi i nemaju hodzu..kriza je s hodzama u bosanaskim dzematima....pocesto se traze hodze da dodju iz Bosne......obezbjedjuje im se viza.....

Guest

U Americi se umjesto dzemata pocesto formiraju Islamski Kulturni centri......

Nazalost sve je manje i manje kvalitetnih hodza .U Bosni je sada doslo takvo vrijeme da umjesto da izvozimo robu i tehnologiju iz nasih fabrika mi izvozimo hodze.U svakom gradu ima fabrika hodza haman je to unosan posao danas pa se nazalost tu stvori nekolica lopova i pokvari sve ono kako jedan efendija treba da se ponasa.Prije rata se sjecam da hodza je bio autoritet i ugledna osoba sa velkim zanjem i respektom od ljudi ,danas je to krenulo u suprotnom smjeru sve je manje onih hodza koji trebaju da se bave poslom kojim su postavljeni nego je sve vise hodza u politiku i u lopovluke umjesano.Nikako mi se nesvidja taj tok oticice sve u helac.Trebalo bi se malo regulisati proizvodnja hodja znaci da bude toliko kolko trziste to trazi ne kao u komunizmu daj 100000 traktora za godinu da se proizvede a sad nebitno trebal kome to ili netreba vazno je da se nesto radi.Selam hodzama iz stare skole.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)