Obavijest

Collapse
No announcement yet.

Dayton 2

Collapse
X
  • Filter
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts

• Dayton 2

Prije otprilike 2 godine ova tema je otvorena na ovom forumu ali nedugo je prestalo zanimanje za nju kako kod domaće tako i kod strane javnosti tako i na forumu.Međutim u zadnje se vrijeme ova tema sve više spominje u vanjsoj politici dok naši domaći političari o njoj šute i nekako nevoljko potežu za njom.

Pitam se koliko je danas realno da do Deytona 2 uopšte dođe,ko je za njega zainteresovan i kakva bi razlika bila u odnosu na Deyton 1,ustvari šta bi se u ovaj drugi trebalo ugradit da bi bio bolji i uspješniji za Državu B i H a samim tim i za sve njezine građane kojima je do nje stalo?
    Ko ste vi, prašino dunjalucka? Ma niste vi ni prašina vec malehna bogda koju samo jedno zrno prašine more pokrit’! Upirete prtom u mene a neznate da uprete u sebe, ne što necete, vec što vas nejma bolan. Evo Reve, ‘vakog kakav jest, pa vi upirite prst koliko hocete, jer mene ima!

Originally posted by revizor View Post
    Prije otprilike 2 godine ova tema je otvorena na ovom forumu ali nedugo je prestalo zanimanje za nju kako kod domaće tako i kod strane javnosti tako i na forumu.Međutim u zadnje se vrijeme ova tema sve više spominje u vanjsoj politici dok naši domaći političari o njoj šute i nekako nevoljko potežu za njom.

Pitam se koliko je danas realno da do Deytona 2 uopšte dođe,ko je za njega zainteresovan i kakva bi razlika bila u odnosu na Deyton 1,ustvari šta bi se u ovaj drugi trebalo ugradit da bi bio bolji i uspješniji za Državu B i H a samim tim i za sve njezine građane kojima je do nje stalo?
    1. Temu spominju Zlatkoje i onaj njegov anonimni američki intimus, stupaju Harisovim stazama revolucije.

2. Podjela naših državljana na one kojima je "stalo do države" i na one sa kojim to baš i nije slučaj - nema smisla. I jedni i drugi imaju ista prava da utiču na tok događaja i jedni i drugi trebaju brinuti o svom interesu - ličnom i kolektivnom.
    ... so good in waterpolo.

Comment

Ne treba nam Dayton 2, daleko je Amerika. Možemo o ustavnim promjenama i negdje blize razgovarati.

Ali definitivno se trebaju pokrenuti pregovori o ustavnim pregovorima jer to prije svega treba Hrvatima da bi osigurali ravnopravnost sa ostala dva naroda. Ako se sjetimo prije izbora se govorilo: Kada izbori prođu i uspostavi se vlada odmah slijede ustavni pregovori. A sada kao da se to zaboravilo.
      Svi trebaju biti uključeni u to. I Srbi. Pa makar i RS iz tih pregovora izašla ista moramo se sjesti i dogovoriti. Dogovoriti državu koja će funkcionirati makar na gospodarskom planu a politika će se svakako na tri načina interpretirati.

I da, zaboravih. Piše se Dayton a ne Deyton.
      Prvo su došli po komuniste,
      a ja se nisam pobunio jer nisam bio komunista.

Zatim su došli po Jevreje,
      a ja se nisam pobunio jer nisam bio Jevrejin.

Zatim su došli po sindikalce,
      a ja se nisam pobunio jer nisam bio sindikalac.

Zatim su došli po katolike,
      a ja se nisam pobunio jer sam bio protestant.

Zatim su došli po mene,
      ali tada više nikoga nije bilo da se pobuni.

Martin Niemöller

Comment

Oni koji zagovaraju tezu da je "cjelovita BiH neupitna" trebali bi da znaju da to podrazumijeva i cjelovitu RS u toj BiH.
        Oni koji zagovaraju tezu da "nema price o odcjepljenju RS-a,jer je to protivno Daytonu",treba da znaju da je i prica o "Daytonu 2" u istoj toj mjeri protivna Daytonu.
        Da opet za koju godinu ne bi bilo ponavljanja istorije,i ponavljanja price,kako su za raspad BiH,kao i za raspad jugoslavije krivi srbi,bilo bi dobro da oni koji pokrecu pitanje promjena sporazuma na kojem pociva BiH,a pogotovo mijenjanja tih sporazuma silom,prihvate i posljedice tog djelovanja i sve sto uz to ide.
        Bas kao sto BiH ni blizu ne izgleda onako kako je obecano onima koji su je mimo volje jednog naroda odvojili iz Jugoslavije,ne treba da znaci da ce i BiH poslije nekog eventualnog "Daytona2" izgledati onako kako to neki zamisljaju,pogotovo ako su sada 2 naroda protiv te vizije.
        Dakle, bujrum...svaka akcija povlaci reakciju.Do sada je uvijek tako bilo,pa zasto bi u buducnosti bilo drugacije.
        ..da bi izbrisalo 20 godina sirenja mrznje,potrebno je 40 godina sirenja pomirenja...a kod nas jos traje ovaj prvi proces...

Comment

Oglasila se i američka administracija povodom ovih pričica - kažu - nije im do Dejtona 2.

Comment

I ja mislim da treba Dayton 2. Normalno, ne na onakav način kako misli uvaženi kolega Zlatko ''socijaldemokrat-platformaš''.
            Kada dođe vrijeme za taj drgi Dayton, to će biti samo da se napravi inventura, odjavi firma i predaju klučevi poreznoj upravi. Fajrunt.
            I malo dijete zna, (i pored lažnog bodrenja i silnog šupljačenja od strane MZ-a) da smo ušli na kolosjek koji neminovno vodi vlak na rezalište. I s kojeg više nema povratka.
            Tri i po godine se rokali i ubijali, 20 godina nas na silu bezuspješno mirili. Odvojili se, zamijenili ili prodali imovinu, nabili se u torove, još se više zamrzili i sad bi da pričamo o novim ustavima...i ''jačanju'' države. Za koga? Za čovjeka?? Aha, hau jes no.

Comment

Originally posted by Dr Lecter View Post
              I ja mislim da treba Dayton 2. Normalno, ne na onakav način kako misli uvaženi kolega Zlatko ''socijaldemokrat-platformaš''.
              Kada dođe vrijeme za taj drgi Dayton, to će biti samo da se napravi inventura, odjavi firma i predaju klučevi poreznoj upravi. Fajrunt.
              I malo dijete zna, (i pored lažnog bodrenja i silnog šupljačenja od strane MZ-a) da smo ušli na kolosjek koji neminovno vodi vlak na rezalište. I s kojeg više nema povratka.
              Tri i po godine se rokali i ubijali, 20 godina nas na silu bezuspješno mirili. Odvojili se, zamijenili ili prodali imovinu, nabili se u torove, još se više zamrzili i sad bi da pričamo o novim ustavima...i ''jačanju'' države. Za koga? Za čovjeka?? Aha, hau jes no.
              Nekima je neugodno da pricaju o tome,jer se time priznaje i poraz one unitaristicke politike.
              Realnost je upravo takva moj doture, i to sto neko farba,u drecave boje,fasadu zgrade koja se rusi ne produzava joj nimalo vijek trajanja.
              A za raspad zemlje,kojeg li apsurda,najvise ce biti zasluzni njeni "branioci",jer su je "branili" od njenih gradjana ignorisuci njihovu volju.
              ..da bi izbrisalo 20 godina sirenja mrznje,potrebno je 40 godina sirenja pomirenja...a kod nas jos traje ovaj prvi proces...

Comment

Nisam siguran da je ovo realan i poželjan scenario. Hercegovcima, pa još Hrvatima, BiH itekako treba jer smo ovakvi kakvi smo - idealno tržište za njihov export-inport biznis i preduzetnički duh. Ako se raziđemo kome će te valjati one nivea gelove za tuširanje?

Comment

Ja predlazem Jajce. Tamo nek se sastanu. Nek se ustav zove Jajce1.
                  ”Rat protiv Srba nije više samo vojni sukob. To je bitka između dobra i zla, između civilizacije i varvarstva„.

(Tony Blair, britanski premijer)

Comment

Tvoj pesimizam se može opravdati samo sa strane da si ti od samog početka rata računao sa stvaranjem Herceg-Bosne i njenim odvajanjem i pripajanjem Hrvatskoj.E pa žao mi je nije moglo,moraćemo se nekako dogovorit oko ove nam zajedničke Države,dali kroz ustavne promjene u okviru Daytona 1 ili ići na Dayton 2.Možemo mi to izbjegavat koliko hoćemo ali na kraju opet ćemo morati sjesti za sto i razgovarat.Ne moramo se volit ali se trebamo uvažavat a to bi za početak bilo dovoljno.Prije sjedanja za sto uvažiti činjenicu da je B i H Država svih njezinih građana i da o podjeli nema priče a sve ostalo iz vreće istresti na sto.Sve opcije uzeti u obzir i naći neku sredinu,druge nam nema
                    Ko ste vi, prašino dunjalucka? Ma niste vi ni prašina vec malehna bogda koju samo jedno zrno prašine more pokrit’! Upirete prtom u mene a neznate da uprete u sebe, ne što necete, vec što vas nejma bolan. Evo Reve, ‘vakog kakav jest, pa vi upirite prst koliko hocete, jer mene ima!

Comment

Originally posted by fazlic View Post
                      Ja predlazem Jajce. Tamo nek se sastanu. Nek se ustav zove Jajce1.
                      Misliš na Titovo jajce,hahaha,ja sam prije za Jovankin sisak,malo šale da razbijemo tremu oko pregovora i dogovora

Comment

Originally posted by josip_mo View Post
                        Ne treba nam Dayton 2, daleko je Amerika. Možemo o ustavnim promjenama i negdje blize razgovarati.

Ali definitivno se trebaju pokrenuti pregovori o ustavnim pregovorima jer to prije svega treba Hrvatima da bi osigurali ravnopravnost sa ostala dva naroda. Ako se sjetimo prije izbora se govorilo: Kada izbori prođu i uspostavi se vlada odmah slijede ustavni pregovori. A sada kao da se to zaboravilo.
                        Svi trebaju biti uključeni u to. I Srbi. Pa makar i RS iz tih pregovora izašla ista moramo se sjesti i dogovoriti. Dogovoriti državu koja će funkcionirati makar na gospodarskom planu a politika će se svakako na tri načina interpretirati.

I da, zaboravih. Piše se Dayton a ne Deyton.

Slažem se sa tvojim predlogom,mora se sjesti i razgovarati.Kompromis jeste izmišljen da slabiji popusti ali opet bez kompromisa teško je bilo šta dogovorit.Ne smijemo kompromis doživljavat kao poraz jer to ne vodi nikuda

Primjedba uvažena,DAYTON

Comment

Krug 99: Neophodan je "Dayton 2"

Gdje ima dima ima i vatre.
                          "Lahko je biti čovjek, teško je biti insan"

Comment

Originally posted by Yoker View Post
                            Krug 99: Neophodan je "Dayton 2"

Gdje ima dima ima i vatre.
                            'ebes Dejton2 kad nema Alije da sve ispotpisuje .

Comment

'Oce li ko promijeniti naslov teme. Dayton2 ili Dejton2.
                              Moderatori su nam ipak na visem gramatickom nivou od ovoga!

Comment

Working...
                              X