Obavijest

Collapse
No announcement yet.

Sta koci pomirenje na Balkanu?

Collapse
X
  • Filter
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts

• Sta koci pomirenje na Balkanu?

Pre par dana sam prvi put dosla na ovaj forum i prosto se zacudila kolicinom mrznje i netrpeljivosti koje mnogi Bosnjaci gaje prema srpskom narodu .

Dok su se Srbi (bar u Srbiji , za BiH ne znam) pristojnom vecinom suocili sa zlocinima koje su pocinili neki njihovi sunarodnici i u vecoj ili manjoj meri osudili ultranacionalizam koji je bio siroko rasprostranjen u srpskom narodu , Bosnjaci (a mozda i bosanski Srbi) su izgleda ostali zarobljeni u proslosti: I dalje veruju u mitove o bezgresnosti njihovog naroda i apsolutnoj krivici drugih naroda , ratni zlocinci se ne kaznjavaju , a o katarzi se ni ne razmislja.

Zasto ti ljudi ne mogu da se okrenu buducnosti vec i dalje razmisljaju na nacin koji je i doveo do rata? Kako je moguce da ti ljudi jednog od najmiroljubivijih politicara na Balkanu poput Borisa Tadica nazivaju "fasistom i nacional-socijalistom" , a i najslabiju borbu Srba za svoja prava i interese "velikosrpskom politikom"? Je li u pitanju propanda u medijima, pogresno obrazovanje ili nesto trece?

Bila sam par puta i u BiH i u Hrvatskoj i imam dosta prijatelja u obe zemlje. Dok se kod Hrvata primecuje makar neka spremnost za pomirenje i suocavanje s prosloscu, kod Bosnjaka to uopste nisam primetila pa me vasi odgovori na ova pitanja zaista interesuju.

Re: Sta koci pomirenje na Balkanu?

Mozda si srela pogresne ljude u BiH?Da ti kazem ja imam ne malo prijatelja Srba, imam dobrih kolega i drugova u kojih se mogu uvijek osloniti i oni na mene.Neznam gdje si bila i sa kim si kako razgovarala ali ne zaboravi da se ljudima desila Srebrenica da im se desilo Sarajevo, opsada, glad, hiljade mrtvih, silovanih itd itd.To se ne moze zaboraviti danas na sutra.Pomirenje ce duze trajat, ali ipak mislim da su Bosnjaci tu vise liberalni nego Hrvatska.Znas zasto prije sedam dana sam putovao kroz Petrinju, Baniju Sisak i tamo taj kraj u pola Srpskog sela sam vidio jednu kucu na kojoj velikim slovima pise HRVATSKA KUCA i to posle toliko godina a sad razmisli zasto to pise na toj kuci.Onda mi nemamo Thompsona nemamo ustaski koncerte itd itd.Mislim da grijesis Bosnjaci su itekako spremni na suzivot, danas je svakom dozvoljen internet i onima sto su daleko od Skolstva i kulture.Toliko od mene.Ne stavljaj sve Bosnjake u jednu vrecu nisu svi isti, kao ni srbi.Pozdrav

Comment

Za Jelenu:

Prvo i prvo, ova tvoja tema na Avazovom forumu otvorila je Pandorinu kutiju..

A sada cu ja reci tebi zasto ja licno jos nisam spreman za dogovor.. Ako pogledam na Hrvate u BiH, oni su u takom malom minoritetu da vise nemaju nikakvog utjecaja niti opasnost mome narodu(BiH muslimanima)...

Sada zasto ja nisam spreman za pomirenja sa Srbima? Meni licno nije krivo sto se uradilo u ratu.. Ja licno mislim da ne postoji rat bez zlocina.. Srbi su mnogo vise zlocina pocinili, ali eto nije to prvi put u istoriji da jedna strana vise zlocina pocini nego druga.. Znaci objektivno kroz istoriju gledajuci moglo bi se reci da je ljudski.. Takodjer ja ne optuzujem sav Srpski narod da su zlocinci.. Naravno da svaki narod ima svoje zvjer i nazalost Srbi su dali svojima zvijerima malo previse prostora.. No, nisu to vitalni razlogi zasto ja nisam spreman za pomirenje sa Srpskim narodom.. Razlog je to sto se desava poslije rata i ponasanje Srpskog naroda, posebno u RS:u..

Prvo da napomenem, ja prvo i prvo smatram da je nas neuspjeh sto se RS ostvarila a ne uspjeh Srba.. Znaci radi nasega neuspjeha, dobili ste pola drzave.. E mi smo podpisali sporazum i mogu reci da smo ga ispostovali.. Mislim da vas nismo napali niti postoje takvi planovi (mislim nakon daytona).. Medjutim, nazalost Vi ste pustili da se Sprski nacionalizam slobodno siri i da gradjani svaki dan razmisljaju hoceli danas se Srbima cefnuti da se odcijepe od nas? A za nas podjela je katastrofalna i geografiski, i strateski, i ljudski.. Znaci mi nemozemo zivjeti pod tim uvjetima..

Vi Srbi imate entitetsko glasanje.. Meni ne smeta to glasanje u nekim vitalnim Srpskim interesima npr priznanja Kosova itd. Ali gledajuci kako se se taj veto korisiti, ubrzo se primjeti da RS ni 0.1% lojalna BiH i cak vise pocelo da lici ja neznam za sta.. Haus je blaga rijec.. A da ne govorim o gosp Dodiku i njegovim izjavama? Evo bas na hayatu govore da ce se BiH raspasti ako bude Dodik optuzen.. I kako cu ja zivjeti s time da je ovaj lider neko kolektivno misljenje nasi komsija Srba?

A sto mi je najgore, to je pasivnost Srba koji nisu sa nacionalistima ali ipak sute. Naprimjer evo trenutno traje konferencija gdje se negira genocid u Srebrenici.. Negira zlocina na Kapiji i na Markalama? Kako nijedan Srbin, ili Srbi iz RS ustane i javno osude ove izjave.. Ta pasivnost Srpskog naroda po meni je tiha podrska tim aktivnostima. Kako bi Srbi reagovali da mi u Sarajevu pokrenemo neku organizaciju koja dodje do zakljucka da je u Jasenovcu ubijeno 500 Srba, ali ti 500 Srba su Srbi sami sebi pobili? A ostali Bosnjaci sute? Kako bi ti to moja draga Jelena? Bil voljela biti drug sa mnom?

Comment

@Jellena te mrznje ima na svim stranama negde vise negdje manje ,ja bih te samo pitao zar je moguca onolika mrznja prema nama bosnjacima i sve sto je bosnjacko.I moja kuca je u ratu sva devastirana sve iznje izneseno ,91sam uselio u novo sagradenu kucu nisam poslije rata mogao naci ni eksera ,pa sam opet otisao prije dvije godine bio sam u Beogradu kod prijatelja ,ali mogu ti reci da u ovom ratu sto se desilo netrebamo nikad zaboravit,mi nemozemo natjerati bosanske srbe da zive sa nama jer oni to nece,abogami nemogu ni oni pola bosne prikljuciti srbiji jer ta polovica nije samo srpska kako se vec nazalos zove.MORA BITI KOMPROMISA SA SVIH STRANA pozrav.

Comment

Originally posted by jellena85
          Bila sam par puta i u BiH i u Hrvatskoj
          Da si u ovim zemljama bila tokom rata a ne "par puta", pretpostavljam poslije rata, skontala bi ono što ti ni hiljadu stranica na ovoj temi neće pomoći da skontaš.
          Svjestan sam činjenice da su Srbijanci mnogo napredniji i realniji od bosanskih Srba, ali ovi prvi imaju riješen status države, nacionalnosti i nisu prisiljeni da surađuju sa svojim dojučerašnjim neprijateljima. Sbijanci, željni rasprave i "brige" nad situacijom u susjednim zemljama (nakon što su svoju sredili, pa je prisutan manjak vlastitih problema) mogu u svako doba dana i noći da se virtuelno uključe u probleme države primitivaca preko Drine i da se do bola ibrete tj. čude u nazadnost iste, za koju je sama Srbija zbog počinjene agresije u najvećoj mjeri i kriva.
          --in Uxora suptus castrum Doboy--

Comment

Da "Jelena" , Bas tkz, "Srbijanski" predsjednik koči pomirenje na balkanu , osnovno u Bosni . Jer , sve dok su/je "bosanski-srbi/-n" na čelu predsjedništva R.Srbije i ministarstvu poslova R.Srbije , od našeg "POMIRENJE" nema ni slova P !

A ,danas, 147 godina kasnije, na šestnaestom kilometru od Sarajeva srbijanski predsjednik otvara osnovnu školu sa imenom „Srbija“. Srbija je ponovo „zlatnim dukatima“ platila podizanje ove škole. Treba li objašnjavati da ime ove škole nosi istu poruku kao i ona fašistička parola „ovo je Srbija“ koju su srpski fašisti nedavno ispisivali po cijeloj Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj. ??? ...., a to rade i dan danas.

U ovih zadnjih 20-tak godina Srbi su u Bosni i Hercegovini desetinama i desetinama škola davali imena propagatora velikosrbstva. Najčešće je to bio Vuk Karadžić. Valjda zbog onog njegovog „čuvenog“ dijela „Srbi svi i svuda“.

No, evo sad i naziva „Srbija“. Znači, posle svih velikosrbskih propagatora i njihovih imena sad je direktno država Srbija „pozajmila“ svoje ime školi na Palama.

Prvi predsjednik Bosne i Hercegovine, nam-benam Bošnjak, rahmetli Alija Izetbegović uobičavao je kazati ”Bosnom nikad niko nije vladao. Uvijek im se to samo činilo”.

Međutim, Srbija danas ne samo da vlada Bosnom i Hercegovinom ona, na našu žalost a četničku radost, stoluje u Bosni.
            Ko i dalje ne vjeruje i šuti na sve ovo neka ”trkne” do Pala. To je samo 20-tak minuta vožnje od Sarajeva. Tamo ga čeka ”Srbija”.

Comment

Osmanlija.. Meni te stvari uopste ne smetaju.. A kako za onu skolu sto se zove skola Kemala Ataturka koji su Turci platili? Mislim da na Palama su svi Srbi i neka zovu svoju skola kako god zele.. Meni ama nimalo ne smeta.. Ali kao sto sam gore reko, nemogu da prihvatim ponasanje politicara iz RS i pasivnost Srpskog naroda.. A smatram da oni imaju pravo da da pate koliko hoce za Srbijom.. Meni to uopste ne smeta..

Pozdrav

Comment

@Pametnjakovic

Spomenuo si tvrdu politiku Dodika , ali pritom kao da si zaboravio isto tako tvrdu politiku Silajdzica. Pre koji mesec sam na BBC-evoj emisiji Hardtalk gledala intervju sa njim. Voditelj ga je vise puta pitao da li priznaje postojanje necega sto svi znaju da se dogadjalo , a to su bosnjacki ratni zlocini nad Srbima ,i ovaj je svaki put jasno odbio da prizna postojanje istih. Zamisli kada prosecni Srbin/Srpkinja bilo iz Bosne ili ne vidi tako brutalno negiranje stradanja ,a samim tim i dostojanstva svog naroda od strane vodecih bosnjackih politicara koji pritom zagovaraju unitarnu kabajagi-gradjansku Bosnu. Zar ne mislis da ce posle toga prirodno glasati za politicara koji ima dovoljno tvrdu politiku da se odupre takvim ljudima?

@egi

Nazalost, mi Srbijanci nemamo resen status drzave. Cak sta vise, mozda se moze reci i da smo u goroj situaciji nego vi , jer imamo 15% teritorije pod vlascu paradrzavnih i paravojnih organizacija koje za svoje delovanje imaju aktivnu podrsku nekih velikih sila. Mislim da stanje u BiH moze vrlo lako da se stabilizuje , samo da se politicari odreknu maksimalistickih ciljeva i iskreno krenu u proces trazenja kompromisa. U nasem slucaju , stvari su ipak primetno komplikovanije.

Comment

Ja.. Bas si nasla politicara koji trenutno ima ogrovnu podrsku Bosnjackog naroda.. Ja licno mrzim Silajdzica vise nego i jednaog politicara na svijetu.. On je bio jedan od ucesnika u Daytonskom sporazumu.. Radi toga nek suti.. A sta se tice zlocina, naravno da smo mi pravili zlocine.. Cak sam ja prvi iznenaden presudom Oricu.. Ali nije bitno.. Hoce da kazem da je Dodik preso sve granice i na kraju ce doziviti teze posljedice.. Taj dan, ta tuga..

Sto kazes za Kosovo, valjda bi imala vecu empatiju za Bosance koji se bore za Republiku BiH.. A naravno da se sve mora postici uz kompromis svih naroda.. Ali posto sva tri naroda zivi i u RS, ali ipak se stvari tamo rade bez saglasnost ona "dva" naroda.. Npr mjenjanje imena gradova itd.. Zar nebi i tu trebalo biti kompromisa?

Comment

Cak sta vise, mozda se moze reci i da smo u goroj situaciji nego vi , jer imamo 15% teritorije pod vlascu paradrzavnih i paravojnih organizacija koje za svoje delovanje imaju aktivnu podrsku nekih velikih sila.
                    Vidiš, "u nas" je 49 posto takve teritorije.

Comment

Ocito si draga jelena pogrjesila forum jer ti nedostaje argumenata da bi odbranila tezu koju si iznijela.
                      Bosnjak sam ali priznajem da je bilo zlocina i od strane bosnjaka.I ja sam zacudjen presudom naseru oricu,jer ako je kriv i za smrt makar 1 srpskog civila trebao je za to odgovarati.
                      Naravno, nisu svi srbi isti ali imam osjecaj da je vecina nacionalista.
                      Evo ti jedan prmjer: 95-te, kad je mene i moju porodicu jedan srbin istjerao iz kuce, nedaleko od kuce su nas docekali vezizti srpske vojske.Vecina njih bili su mladi momci...I dok su jedni pritekli da nam pomognu, dali su nam kruh i pastete da jedemo, davali nam vodu..drugi su u istoj avliji pjevali cetnicke pjesme.Jedan mladic po imenu Goran...jer to ime nikad necu zaboraviti...stavljaju ci me u njihov kamion plakao je kao malo djete...imao je snage samo da mi kaze da se cuvam i ostao je masuci rukom za nama.Bio bih najveci ludjak kad bih rekao da su srbi svi genocidni.
                      Vidis draga jelena, ja bih objesio bez sudjenja svakog bosnjaka koji je ubio neduzno dijete,zenu,starca ili covjeka...ali jos nisam upoznao srbina koji ce reci isto ovo sto i ja.
                      Ja ne zelim da vladam srbima, to mi i vjera zabranjuje ali vi zelite da vladate sa svakim.
                      Zasto bosnjaci,srbi i hrvati ne mogu biti ravnopravni?Zato sto politicari koji nas vode to ne zele, ne zbog nas nego zbog sebe...za svoju koris.
                      Ali vi i dalje branite dodika...necete dobro proci s njim.Ni kod nas bosnjaka nema pravog politicara i to je najveci problem.
                      Pokusaj rjesiti probleme u svojoj zemlji a ako ne zelis pomoci da mi rijesimo svoje...nemoj nam odmagati.

Pozdrav

Comment

Jellena 85

Zamolio bih te da odes na forum u Nezavisnim novinama i pogledas koliko mrznje taj tvoj narod pokazuje prema Bosnjacima .
                        Poslusaj koju pjesmu od Baje Malog Kninzde i vidi koju mrznju on JAVNO ispolava prema Bosnjacima.Mi na internetu smo mala djecica za to.

Kad pogledas zamolio bih Te da se javis ponovo

S postovanjem

Comment

Ako vec trazis odgovor na ovako kompleksno pitanje,moraces se vise potruditi gospodjo Jelena!
                          Koliko god da ti se ta uvidjena "mrznja"pricinila,i nije tako realna, koliko se zeli takvom prikazati....Ti svog predsjednika dozivljavas kao velikog demokratu i liberala,al kad isti posjecuje susjednu drzavu,i grli se sa Dodikom, koji vec ima nocne more sto mu dosad nije uspjelo da raskomada Bosnu,onda tvoj predsjednik samo produbljuje agoniju i tvoj trazeni odgovor.(Hrvatska je sa Mesicem vec odavno pocela prakticirati drugaciji pristup)
                          Ljudi sa obe strane Drine se vole identifikovati politikama,i sami se u tom duhu ponasaju!Znaci, da bi politicari mogli preventivno djelovati na pomirenju,kad bi to zeljeli....
                          Inace u Bosni je sve super,kazu sljiva ove godine plaho dobro rodila.

Comment

Originally posted by egi
                            Cak sta vise, mozda se moze reci i da smo u goroj situaciji nego vi , jer imamo 15% teritorije pod vlascu paradrzavnih i paravojnih organizacija koje za svoje delovanje imaju aktivnu podrsku nekih velikih sila.
                            Vidiš, "u nas" je 49 posto takve teritorije.
                            Jelena, Kosovo vise nije Srpsko i ako ti se to ne svidja mozes samo da kukas i nista vise. Ne postoji nacin da se vrati drzavno-pravni okvir Srbije uprkos tome sto imate Jeremica koji ako nastavi da ovako manevrise moze da konkurise za diplomatu godine u svijetu. Egi, skidam kapu za misao. Eto ja budala mislio da je RS ustavna kategorija u BiH a ono ispade da je paradrzavna kategorija. Svasta covjek moze da nauci na forumu.
                            Zadnji hriscanin je umro na krstu. (Nice)

Comment

Da je ustavna po trenutnom ustavu, jeste, ali znaš dobro da je 99 posto Bošnjaka ne gotivi zbog načina na koji je nastala, sistema vlasti i samog imena. Znači dok Srbijanci žale za Kosovom, Bošnjaci žale za vremenima kad RS nije postojala.
                              Kosovo je pod vlašću Albanaca, "oslobođeno" od Srba dok je RS pod vlašću Srba, "oslobođeno" od Bošnjaka. Vidiš paralelu?

Comment

Working...
                              X