PDA

View Full Version : KO PLACA HODZE U DIJASPORI

gossler
26.01.2009., 15:01
1)Koliko hodze zaradjuju u dijaspori.
2)Ako se redovno placa clanarina zasto hodje naplacuju svaku uslugu.
3)Kako to da hodje samostalno odredjuju visinu clanarine.
4)Zasto hodje nedaju prilog za humanitarne svrhe.
5)Dali hodji treba biti placen godisnji odmor.
6)Kako hodju smjeniti ako ne odgovara djematu.

Veci broj hodja u okolini Stuttgarta manipulise sa djematima,sve im se svodi na naplacivanje svojih vjerskih usluga a usto imaju velika primanja i skupe stanove koje placa djemat.
Poznato nam je svima da voze skupocjene automobile i da manipulisu sa starim djematlijama, neprave godisnji izvjestaj financiski.
Kako i na koji nacin da smjeni djemat hodju koji nije podoban za vjernike,jer hodje organiziraju privatno feste i sjela gdje se toci alkohol i dovode pjevaljke.
Kome da se obratimo i na koji nacin da ih smjenimo.

haris93
26.01.2009., 15:51
Sto se provaljujete,kako vas nije stid takve vulgarnosti.Taj rijecnik ne prilici ni za Gasija a kamoli ljude koji su truhli u zatvoru na pravdi Boga.Druga stvar,kako mozes biti toliko nepismen,kazat ukrao milion ili milijardu,jesi li ti normalan.Zar je to tako mala novcanica da moze stat u dzepic,e moj ahmaku.Sa ostalima nebi polemizirao kada je vjeronauka u pitanju,ja cu sebi dati za pravo hoculi svoje dijete upistai da pohadja a ne da mi nekakve komunisticke protuhe odredjuju.Oni sto su iz mijesanih brakova pa nesmiju od pucanja braka svoju djecu da upisu njihova je stvar.Danas jer barem demokracija i slobodan izbor,ali nije za muslimane,njima ce drugi idioti odredjivat koliko ce i klanjat rekijata.Nece te crkli dabogda,dosta je vise onog truhlog sarajevskog duha crvene komunisticke armije protuha i izdajnika.Danas ima da vam bude jasno za sva vremena da slusate ezane sa munara,da gledate pokrivene sestre,nikabe da gledate,da gledate vjeronauku u vrticima,sta me briga da li vama negodi i neodgovara,budite tolerantni.Ja isto nevolim minice,ruzne i velike brkove sto su nepokresani,svasta mi se gadi kada vidim bizona iz laktasa a da nepricam one betonske krstove iznad brda Hum i Pocitelja pa onu rugobu u crvenom iz Rusije zvanog djed mraz,nece mojoj djeci nikada akobog da da dijeli ni mojim unucima,vama neka svakoga prvoga kuca na vrata.Meni neces,to sto si i ti musliman,nezanima me i Fikret Abdic je musliman i poginulo je od njega vise nego od cetnika boraca V korpusa.Tako gospodo,ovo su nasi autoriteti koje postujemo,meni je mala clanarina IZ-ce kaoko placam skuplje televiziju koja me ubija,to je isto kada opremite vojsku i na kraju vas napadne.Jest gospodo i mi smo se skolovali niste vi jedini,nece vam proci projekti kod nas vjernika,mi vama ne branimo da budete sta hocete,jedite krmetinu,pite alkohol,radi sta hoces neces dokle hoces.Mene popusti da ja sebi odredjujem sta cu i sta ce moje dijete,TI MENI NECES ODREDJIVAT NEKA TI JASNO ZA SVA BUDUCA VREMENA I PREKINI.

fidel
26.01.2009., 16:49
Harise zacepi usta ima nas komunjara jos u BiH a te hodze po dijaspori su veliki prevaranti neki su bili postari neki jame kopali a sada u dijaspori se proglasili hodzama sramota ko danas predstavlja Bosnjake u dijaspori sve olos do olosa. A tebi Harise sta su to komunisti krivi pitaj svoje roditelje kako su zivjeli za vrijeme Tita i komunizma mogli su napolju da spavaju da im dlaka sa glave ne fali zato nemoj biti toliko tup i valjati vidi se da si balavac ni nosa neznas da obrises i ti se nasao da pricas o komunizmu.Ja sam uvijek govorio i uvijek cu reci ako treba ispred citave IZ da su hodze i popovi najveci lopovi na planeti zemlji.

arnel84
26.01.2009., 17:14
nisu to hodze sve i jedan je vehabija a ko placa neznam :x

zmaj od bosne
26.01.2009., 17:31
Gossler,
ti si kao prvo nepismen,nepismen covjece.Nije mi samo jasno ko kojoj rodbinskoj vezi skoro svaki dan objavljuju u Avazu tvoje "mudrosti".
Prvo pitas ko placa hodze u dijaspori ,a onda poceo o svojim lokalno-uskogrudnim,mukama po gossleru.
Znas li ti sta je pojam dijaspora?Nije to podrucje oko Stutgarta!Sve si svrstao u jedan kos i onda ti krivo sto si manje pismen od jednog efendije u "tvom"kraju.Vozaju,kazes,dobra auta!
A sta bi trebali,mozda fice iz Bosne uvesti.Ima li jos neko u toj tvojoj Njemackoj da ne moze sebi priustiti solidno auto?Nema,ali efendije su na oku.Svi u Njemackoj kupuju kuce,vile prave,rasipaju se po birtijama svakodnevno,glume frajere.Ali kada efendija voza auto ,e to je problem.Sta bi trebo efendija?Najbolji bi bio kada bi od tebe zatrazio da mu das 5 maraka za kifle,jelde?
Nekada su efendije ocekivale da im daju takvi kao ti,ali hvala Bogu,takvo je vrijeme proslo.Oni zive kao i svi drugi,a posto su u pravilu skolovaniji od prosjecnog naroda,onda zasluzuju da im se po tome i plati.Hoce li to biti preko clanarine,donacija,pomoci drzave,to svakako nije tvoj problem.Jer da jeste ti bi clanarinu placao,a ne placas,jelde?Ako je neki pojedinac pogrijesio,on ce za to biti odgovoran i pred ljudima i pred Bogom.Ali nije ispravno rezonovanje da je za gresku na autu jednog mehanicara iz Stutgarta,odgovoran mehanicar u Engleskoj.Nema kolektivne krivice,i ako je neko kriv prozovi ga imenom,a ne ovako kukavicki.
Nasi ljudi u dijaspori imaju bolje odnose sa Islamskom zajednicom,nego sa nasim ambasadama.
Nas najveci problem je kompleks manje vrijednosti.Dok nas neko pretece u necemu,pa makar bolje auto vozao,mi u njemu vidimo najvecega neprijatelja,i sve cemo uciniti da ga ponizimo,da pricamo kako smo mi upravu,a svi bogatiji od nas su lopovi.
Zasto efendija ne bi trebao ici na godisnji?Sta bi trebao da ti kreci kucu dok ti lumpujes negdje na moru.
Zato,ova tema samo govori o onome ko ju je postavio i o njegovom kompleksu prema ljudima koji vise vrijede.

haris93
26.01.2009., 17:53
Halo maslimane kome ti mutis pamet.Daj mi jedno ime u bivsoj jugoslaviji ko je vrsio bilo kakvu odgovornu funkciju a da nije morao biti komunista sto znaci da je morao priznati da nema Boga i da se odrekne dina,sunecenja djece,klanjanja dzenaza itd.Nepostoji takva herojcina jos da je klanjala namaz,kako je mogao takav postojat kada su bile udbe nase sudbe ko je prate svakog funkcjonera.Valda nisi toliko neiformisan da nisi slusao doktora komunizma i sistena titinog Gosp.Nijaza Durakovica koji je sve ovo sto ti pisem priznao da je istina ovo sto ja govorim.Mogli su i fala Allahu ocuvali obicni insani u vecini slucajeva seljaci i sirotinja.Svaki pametan i inteligentan musliman zavrsio je kao mladi muslimani,goli otok itd.Ja ti savjetujem da nepises takve bljuvotine za onoga vakta sto su radili ovi SDP ocevi,znaci ta stranka nece do sudnjega dana nikada dobiti vecinu glasova muslimana.Oni su nasljednici komunista i nema u njima nista da valja.Izapjeru mozak narodu sa svojim placenicima federalnom televizijoim,bhdani,slobodna bosna,oslobodjenje,start itd.Sve su to Galijasevicevi igraci u borbi protiv islama i svega sto mirise.Pobijedicemo vas zato sto smo na Allahovom putu i nikada se takvih nebojimo.Zna li smo puno vise uraditi kada je gorilo i trebalo tako da se danas mozemo i vama oduprijet napadima koje upucujete na sve islamsko.Munafici i ateisti nece vam uspjeti zavjera,eno vam Bakira Hadziomerovica idite njemu na savjete u borbi protiv islama nece vam pomoci.SDA CE POBIJEDJIVATI SVE DOKLE NAROD ZNADNE CIJENITI VRIJEDNOSTI POJEDINACA KOJI SE BORE ZA SVOJ NAROD.NAJBOLJI SU DOKAZ BIRACI.VI U SDP NECETE USPJETI IZBORE PRIVREMENE NAPRAVIT I AKO BUDU IZGUBICETE

sinko
26.01.2009., 17:58
Ovakve emocionalne rekcije tesko je dobiti i na neke osjetljivije teme,prosto sam iznenadjen.
Sad´ cete vidjeti kad´ hodze pocnu psovat´ i grijesit´ :lol: .
I ja se pitam sto hodze nebi mogle voziti mercedes,kada to auto vozi 99% stanovnistva Njemacke :D :D :D .

gossler
26.01.2009., 19:28
Gossler,
ti si kao prvo nepismen,nepismen covjece.Nije mi samo jasno ko kojoj rodbinskoj vezi skoro svaki dan objavljuju u Avazu tvoje "mudrosti".
Prvo pitas ko placa hodze u dijaspori ,a onda poceo o svojim lokalno-uskogrudnim,mukama po gossleru.
Znas li ti sta je pojam dijaspora?Nije to podrucje oko Stutgarta!Sve si svrstao u jedan kos i onda ti krivo sto si manje pismen od jednog efendije u "tvom"kraju.Vozaju,kazes,dobra auta!
A sta bi trebali,mozda fice iz Bosne uvesti.Ima li jos neko u toj tvojoj Njemackoj da ne moze sebi priustiti solidno auto?Nema,ali efendije su na oku.Svi u Njemackoj kupuju kuce,vile prave,rasipaju se po birtijama svakodnevno,glume frajere.Ali kada efendija voza auto ,e to je problem.Sta bi trebo efendija?Najbolji bi bio kada bi od tebe zatrazio da mu das 5 maraka za kifle,jelde?
Nekada su efendije ocekivale da im daju takvi kao ti,ali hvala Bogu,takvo je vrijeme proslo.Oni zive kao i svi drugi,a posto su u pravilu skolovaniji od prosjecnog naroda,onda zasluzuju da im se po tome i plati.Hoce li to biti preko clanarine,donacija,pomoci drzave,to svakako nije tvoj problem.Jer da jeste ti bi clanarinu placao,a ne placas,jelde?Ako je neki pojedinac pogrijesio,on ce za to biti odgovoran i pred ljudima i pred Bogom.Ali nije ispravno rezonovanje da je za gresku na autu jednog mehanicara iz Stutgarta,odgovoran mehanicar u Engleskoj.Nema kolektivne krivice,i ako je neko kriv prozovi ga imenom,a ne ovako kukavicki.
Nasi ljudi u dijaspori imaju bolje odnose sa Islamskom zajednicom,nego sa nasim ambasadama.
Nas najveci problem je kompleks manje vrijednosti.Dok nas neko pretece u necemu,pa makar bolje auto vozao,mi u njemu vidimo najvecega neprijatelja,i sve cemo uciniti da ga ponizimo,da pricamo kako smo mi upravu,a svi bogatiji od nas su lopovi.
Zasto efendija ne bi trebao ici na godisnji?Sta bi trebao da ti kreci kucu dok ti lumpujes negdje na moru.
Zato,ova tema samo govori o onome ko ju je postavio i o njegovom kompleksu prema ljudima koji vise vrijede.

Evo odma se nasao jedan efendija izrevoltiran ovoim naslovom,ovo se odnosi na svu dijasporu.Ponasaju se isto i u Danskoj,Svedskoj a glavni imam u Francuskoj je polupismeni hodja sa srednjom medresom.
Imena efendija se ne navode na ovom mjestu i nebi bio red da se navedu kao sto se ne navode ni nasa.Ova stranica na forumu je za dijasporu i samim tim se odnosi za cijelu Bosansku dijasporu.
Primjer je uzet samo iz NJemacke,sa istim problemom se susrecu mnoge evropske drzave gdje je Bosanska dijaspora.
Neznam na koji nacin se vrednuje efendija i njegovo znanje sa medrese,cijenim i postujem svakog mumina i gaziju.Ali ovo sto rade u dijaspori je van svake pameti,zao mi je sto te je pogodila ova cinjenica i istina o hodjama u dijaspori.Vjerovatno si u njihovom krugu ili si jedan od njih i pokusavas ovaj naslov i temu preokrenes u korist efendija koji su davno izgubili samopostovanje u dijaspori.

stolar
26.01.2009., 19:39
Valjda bi dijaspora trebala da bude nesto privremeno a ne da struhnete tamo. Zato treba da vam bude jasno da necete nac Islama nigdje kao u Bosni. Neko spominje hodze sa samo medresom, te hodze su slate nasim zidarima koji su imali u prosjeku 6 razreda

sedma-slavna
26.01.2009., 20:21
Efendije su dali sebi puno za pravo,rade kako hoce i sta hoce .
Mislim da hodje u dijaspori niko ne kontrolise niti ima ko kontrolu nad njima,placaju ih clanovi djemata sa clanarinom koju hodje odrede.

Dzeko
26.01.2009., 21:02
Jedini problem je u tome da se hodze u dijaspori sve vise mijesaju u politiku i tako drzeci ders sire neke politicke price ,a ne vise vjerske ...za Bajram 2007 godine bio sam na Bajram namazu u Budo -centru u Becu...jedan mladji efendija je vodio namaz i posle toga odrzo ders,i to kakav...to je bilo gore nego za vladavine komunjara...prico je pricu o skupini Bosnjaka koji su pobijeni u Bosni od strane srba...i onda pricao o jednom covjeku koji je sa srbima bio dobar i koji se nadao da ce ga oni u ime prijateljstva spasit...nije bio vjernik ,ali kad je vidio sta se desilo sa njegovim rodjacima,a njegov ga prijatelj srbin nije spasio na pitanje srbina u sta sad vjeruje on je rekao u Allaha dz.s...a onda ga srbin zakolje,njegov bivsi prijatelj...a niko iz te grupe nije prezivio,al hodza tacno zna njegove zadnje rijeci...od tada ja hodzama ne vjerujem...takvi me ljudi cak i od vjere odbijaju...svi koji su bili prisutni mogu potvrditi moju pricu...ali i oni su samo ljudi ,a mi svetaca hvala Bogu nemamo...mozda su te price prolazile dok su ljudi bili neobrazovani,ali sada sigurno vise ne ...sirite dobrotu medju ljudima ,a ne mrznju...a ko hocete ovo drugo idite u politiku a vjeru prepustite vjernicima...HVALA...

haris93
27.01.2009., 00:00
Ako nece biti ovi si'je opet organizatori bice hajra,inace fondacija mula sadra,kewser,zehra,mosus pejgamberov vecinu su koncerta organizovali a pare mulama Irana.Tako isto neplacaju zekat nego daju svojima mulama petinu.Ovo sirenje si'izma kostace nikoga drugog sem Bosnjaka,taj vatropoklonicki narod prosirio se na Egipat,Siriju i Afriku.Daju milione cak pojedini profesori na FIN-poput Hafizovica i drugig.Ovaj Hafizovic ima cak od njih diplomu akademije Iranske kao akademik.Veliko sirenje omogucavaju im derviski redovi pa preko njih likuju.Tako se to muti na sve strane rezum se razvaljuje opet strada Bosnjo.Ako nam priznaju mezheb stace nam onda ovdje da sire taj svoj paganluk.Ovo mozda nije mjesto medjutim alarmi da se ukljuce i pozor na opasnost sirenja si'izma.IZ-ca nesmije nista da reaguje radi pomoci koju je Iran dao a sada nam duse uzimaju.Tako isto imamo neke nadri sufije koji su cak se skolovali u Medini i ucili kod najvecih Sejhova svijeta danas kada ih upitate za znanje kazu da su ucili kod nekoga Ali dede koji nije znao harfa iz Kur'ana znaci nista od sejhova pored Ali dede nepismenog.Allah voli ucenog nad poboznim neznalicom,to je nebo i zemlja.

11juli95
27.01.2009., 00:25
Samo kliknite i uzivajte.
http://rijaset.ba/index.php?option=com_ ... Itemid=139 (http://rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=section&id=15&Itemid=139)

zmaj od bosne
27.01.2009., 01:18
Glosser,mislim da si tendeciozno i netransparentno postavio ovu temu i da je to krenulo negativnim tokom,tj.glodanje bosnjaka.Kazes da postujes mumine i gazije,i to je za mene dovoljno da prekinem polemiku o tome.Onda smo ti i ja na istoj strani.Ali ne mogu da presutim da mi neko dira neke od stubova koji su za mene zasticeni;drzava,vjera,tradicija,jezik i kultura.I svako ko mi u to dirne neka ocekuje da cu reagovati.Zato svako ko negativno prica(glosser) ili radi suprotno od onoga(pojedinci medju imamima koji sebi daju za pravo da odredjuju arsine vjere) za sta su pogunuli ove efendije (http://rijaset.ba/images/stories/monografija.pdf ),neka ocekuje reakciju bosanaca koji vole svoju zemlju.A ti ako zaista imas problema sa efendijama,onda to sa njima rijesi u svojoj mahali,a ne da iznosis ono sto ili nije tacno ili je,po onom pravilu,ja pisem,ja sam u pravu.
Po ovom pitanju se ,ocito ne slazemo,ali vjeruj da cu biti uz tebe kada napises nesto afirmativno o onome sto je nasa javna stvar.Ja nisam zajedljiv i iskljuciv,i ne djelim ljude na crno bijelo.Ima puno aspekata koji odredjuju vrijednost licnosti.Ti si ovaj put umanjio svoju vrijednost u mojim ocima i vjerovatno kod velikog broja bosnjaka.Ali kako narod kaze,za tevbu nikad nije kasno.Nadam se da ces se "popraviti" i da cemo zajedno biti na putu koji velica nasu zemlju,vjeru,tradiciju...A za pogreske koje svi radimo svi cemo pojedinacno biti pitani,pa neka svako vidi sta ce ponijeti na onaj svijet!Naravno da se jednom efendiji vidi svaka mrlja na ahmediji,i da su njihovi "grijesi"veci u ocima drugih,ali i oni su ljudi.Zato podrzi one koji su na pravom putu,a onda ce i oni iz tvojih komentara shvatiti da se treba mjenjati.Nije dobro samo kritikovati,treba podrzati i pohvaliti ono sto je pozitivno.

gossler
27.01.2009., 13:33
Glosser,mislim da si tendeciozno i netransparentno postavio ovu temu i da je to krenulo negativnim tokom,tj.glodanje bosnjaka.Kazes da postujes mumine i gazije,i to je za mene dovoljno da prekinem polemiku o tome.Onda smo ti i ja na istoj strani.Ali ne mogu da presutim da mi neko dira neke od stubova koji su za mene zasticeni;drzava,vjera,tradicija,jezik i kultura.I svako ko mi u to dirne neka ocekuje da cu reagovati.Zato svako ko negativno prica(glosser) ili radi suprotno od onoga(pojedinci medju imamima koji sebi daju za pravo da odredjuju arsine vjere) za sta su pogunuli ove efendije (http://rijaset.ba/images/stories/monografija.pdf ),neka ocekuje reakciju bosanaca koji vole svoju zemlju.A ti ako zaista imas problema sa efendijama,onda to sa njima rijesi u svojoj mahali,a ne da iznosis ono sto ili nije tacno ili je,po onom pravilu,ja pisem,ja sam u pravu.
Po ovom pitanju se ,ocito ne slazemo,ali vjeruj da cu biti uz tebe kada napises nesto afirmativno o onome sto je nasa javna stvar.Ja nisam zajedljiv i iskljuciv,i ne djelim ljude na crno bijelo.Ima puno aspekata koji odredjuju vrijednost licnosti.Ti si ovaj put umanjio svoju vrijednost u mojim ocima i vjerovatno kod velikog broja bosnjaka.Ali kako narod kaze,za tevbu nikad nije kasno.Nadam se da ces se "popraviti" i da cemo zajedno biti na putu koji velica nasu zemlju,vjeru,tradiciju...A za pogreske koje svi radimo svi cemo pojedinacno biti pitani,pa neka svako vidi sta ce ponijeti na onaj svijet!Naravno da se jednom efendiji vidi svaka mrlja na ahmediji,i da su njihovi "grijesi"veci u ocima drugih,ali i oni su ljudi.Zato podrzi one koji su na pravom putu,a onda ce i oni iz tvojih komentara shvatiti da se treba mjenjati.Nije dobro samo kritikovati,treba podrzati i pohvaliti ono sto je pozitivno.

Slazem se kao mnogi drugi da treba pohvaliti svako dobro djelo,tacno je i to da cemo biti pitani za svoja djela na onom svijetu.
Sta je sa ovim dunjalukom, valjda i ovdje treba neko biti pitan ako lose cini i treba mu ukazati na losa djela a ne da ga pustimo da nas vodi krivim putem i iskoristava kroz vjeru.
Kada je upitanju vjera,tradicija,kultura i patriotizam za to sam dao dio sebe u ratu i dacu i ostatak sebe ako bude potrebno.Ovo sto se desava sa hodjama u dijaspori i na koji nacin manipulisu sa djematom i clanovima djemata to je poznato i tebi mada neces to da priznas.Niko ovdje nezeli niti ima namjeru da omalovazava hodje koje rade posteno svoj posao u interesu vjere i djemata,na neki se nacin treba ukazati na bahatost i pohlepu pojedinih hodja i iskoristavanje clanova djemata.Svakome je poznato da se svaka dodatna usluga hodjama mora da se plati iako oni imaju svoja primanja mjesecna,zar im dodatne obaveze nisu u obimu posla i mjesecnog primanja.

bambi_23
15.02.2009., 01:48

:y:

26.03.2009., 16:59
Hodze rade obicno..neki part tajm.....
ne placa ih niko.......
Vecina dzemata u Americi i nemaju hodzu..kriza je s hodzama u bosanaskim dzematima....pocesto se traze hodze da dodju iz Bosne......obezbjedjuje im se viza.....

26.03.2009., 17:01
U Americi se umjesto dzemata pocesto formiraju Islamski Kulturni centri...... #:-s

elvis j kurtovic
21.05.2009., 10:34
Nazalost sve je manje i manje kvalitetnih hodza .U Bosni je sada doslo takvo vrijeme da umjesto da izvozimo robu i tehnologiju iz nasih fabrika mi izvozimo hodze.U svakom gradu ima fabrika hodza haman je to unosan posao danas pa se nazalost tu stvori nekolica lopova i pokvari sve ono kako jedan efendija treba da se ponasa.Prije rata se sjecam da hodza je bio autoritet i ugledna osoba sa velkim zanjem i respektom od ljudi ,danas je to krenulo u suprotnom smjeru sve je manje onih hodza koji trebaju da se bave poslom kojim su postavljeni nego je sve vise hodza u politiku i u lopovluke umjesano.Nikako mi se nesvidja taj tok oticice sve u helac.Trebalo bi se malo regulisati proizvodnja hodja znaci da bude toliko kolko trziste to trazi ne kao u komunizmu daj 100000 traktora za godinu da se proizvede a sad nebitno trebal kome to ili netreba vazno je da se nesto radi.Selam hodzama iz stare skole.