PDA

View Full Version : KO PLACA HODZE U DIJASPORI

gossler
26.01.2009., 16:01
1)Koliko hodze zaradjuju u dijaspori.
2)Ako se redovno placa clanarina zasto hodje naplacuju svaku uslugu.
3)Kako to da hodje samostalno odredjuju visinu clanarine.
4)Zasto hodje nedaju prilog za humanitarne svrhe.
5)Dali hodji treba biti placen godisnji odmor.
6)Kako hodju smjeniti ako ne odgovara djematu.

Veci broj hodja u okolini Stuttgarta manipulise sa djematima,sve im se svodi na naplacivanje svojih vjerskih usluga a usto imaju velika primanja i skupe stanove koje placa djemat.
Poznato nam je svima da voze skupocjene automobile i da manipulisu sa starim djematlijama, neprave godisnji izvjestaj financiski.
Kako i na koji nacin da smjeni djemat hodju koji nije podoban za vjernike,jer hodje organiziraju privatno feste i sjela gdje se toci alkohol i dovode pjevaljke.
Kome da se obratimo i na koji nacin da ih smjenimo.

haris93
26.01.2009., 16:51
Sto se provaljujete,kako vas nije stid takve vulgarnosti.Taj rijecnik ne prilici ni za Gasija a kamoli ljude koji su truhli u zatvoru na pravdi Boga.Druga stvar,kako mozes biti toliko nepismen,kazat ukrao milion ili milijardu,jesi li ti normalan.Zar je to tako mala novcanica da moze stat u dzepic,e moj ahmaku.Sa ostalima nebi polemizirao kada je vjeronauka u pitanju,ja cu sebi dati za pravo hoculi svoje dijete upistai da pohadja a ne da mi nekakve komunisticke protuhe odredjuju.Oni sto su iz mijesanih brakova pa nesmiju od pucanja braka svoju djecu da upisu njihova je stvar.Danas jer barem demokracija i slobodan izbor,ali nije za muslimane,njima ce drugi idioti odredjivat koliko ce i klanjat rekijata.Nece te crkli dabogda,dosta je vise onog truhlog sarajevskog duha crvene komunisticke armije protuha i izdajnika.Danas ima da vam bude jasno za sva vremena da slusate ezane sa munara,da gledate pokrivene sestre,nikabe da gledate,da gledate vjeronauku u vrticima,sta me briga da li vama negodi i neodgovara,budite tolerantni.Ja isto nevolim minice,ruzne i velike brkove sto su nepokresani,svasta mi se gadi kada vidim bizona iz laktasa a da nepricam one betonske krstove iznad brda Hum i Pocitelja pa onu rugobu u crvenom iz Rusije zvanog djed mraz,nece mojoj djeci nikada akobog da da dijeli ni mojim unucima,vama neka svakoga prvoga kuca na vrata.Meni neces,to sto si i ti musliman,nezanima me i Fikret Abdic je musliman i poginulo je od njega vise nego od cetnika boraca V korpusa.Tako gospodo,ovo su nasi autoriteti koje postujemo,meni je mala clanarina IZ-ce kaoko placam skuplje televiziju koja me ubija,to je isto kada opremite vojsku i na kraju vas napadne.Jest gospodo i mi smo se skolovali niste vi jedini,nece vam proci projekti kod nas vjernika,mi vama ne branimo da budete sta hocete,jedite krmetinu,pite alkohol,radi sta hoces neces dokle hoces.Mene popusti da ja sebi odredjujem sta cu i sta ce moje dijete,TI MENI NECES ODREDJIVAT NEKA TI JASNO ZA SVA BUDUCA VREMENA I PREKINI.

fidel
26.01.2009., 17:49
Harise zacepi usta ima nas komunjara jos u BiH a te hodze po dijaspori su veliki prevaranti neki su bili postari neki jame kopali a sada u dijaspori se proglasili hodzama sramota ko danas predstavlja Bosnjake u dijaspori sve olos do olosa. A tebi Harise sta su to komunisti krivi pitaj svoje roditelje kako su zivjeli za vrijeme Tita i komunizma mogli su napolju da spavaju da im dlaka sa glave ne fali zato nemoj biti toliko tup i valjati vidi se da si balavac ni nosa neznas da obrises i ti se nasao da pricas o komunizmu.Ja sam uvijek govorio i uvijek cu reci ako treba ispred citave IZ da su hodze i popovi najveci lopovi na planeti zemlji.

arnel84
26.01.2009., 18:14
nisu to hodze sve i jedan je vehabija a ko placa neznam :x

zmaj od bosne
26.01.2009., 18:31
Gossler,
ti si kao prvo nepismen,nepismen covjece.Nije mi samo jasno ko kojoj rodbinskoj vezi skoro svaki dan objavljuju u Avazu tvoje "mudrosti".
Prvo pitas ko placa hodze u dijaspori ,a onda poceo o svojim lokalno-uskogrudnim,mukama po gossleru.
Znas li ti sta je pojam dijaspora?Nije to podrucje oko Stutgarta!Sve si svrstao u jedan kos i onda ti krivo sto si manje pismen od jednog efendije u "tvom"kraju.Vozaju,kazes,dobra auta!
A sta bi trebali,mozda fice iz Bosne uvesti.Ima li jos neko u toj tvojoj Njemackoj da ne moze sebi priustiti solidno auto?Nema,ali efendije su na oku.Svi u Njemackoj kupuju kuce,vile prave,rasipaju se po birtijama svakodnevno,glume frajere.Ali kada efendija voza auto ,e to je problem.Sta bi trebo efendija?Najbolji bi bio kada bi od tebe zatrazio da mu das 5 maraka za kifle,jelde?
Nekada su efendije ocekivale da im daju takvi kao ti,ali hvala Bogu,takvo je vrijeme proslo.Oni zive kao i svi drugi,a posto su u pravilu skolovaniji od prosjecnog naroda,onda zasluzuju da im se po tome i plati.Hoce li to biti preko clanarine,donacija,pomoci drzave,to svakako nije tvoj problem.Jer da jeste ti bi clanarinu placao,a ne placas,jelde?Ako je neki pojedinac pogrijesio,on ce za to biti odgovoran i pred ljudima i pred Bogom.Ali nije ispravno rezonovanje da je za gresku na autu jednog mehanicara iz Stutgarta,odgovoran mehanicar u Engleskoj.Nema kolektivne krivice,i ako je neko kriv prozovi ga imenom,a ne ovako kukavicki.
Nasi ljudi u dijaspori imaju bolje odnose sa Islamskom zajednicom,nego sa nasim ambasadama.
Nas najveci problem je kompleks manje vrijednosti.Dok nas neko pretece u necemu,pa makar bolje auto vozao,mi u njemu vidimo najvecega neprijatelja,i sve cemo uciniti da ga ponizimo,da pricamo kako smo mi upravu,a svi bogatiji od nas su lopovi.
Zasto efendija ne bi trebao ici na godisnji?Sta bi trebao da ti kreci kucu dok ti lumpujes negdje na moru.
Zato,ova tema samo govori o onome ko ju je postavio i o njegovom kompleksu prema ljudima koji vise vrijede.

haris93
26.01.2009., 18:53
Halo maslimane kome ti mutis pamet.Daj mi jedno ime u bivsoj jugoslaviji ko je vrsio bilo kakvu odgovornu funkciju a da nije morao biti komunista sto znaci da je morao priznati da nema Boga i da se odrekne dina,sunecenja djece,klanjanja dzenaza itd.Nepostoji takva herojcina jos da je klanjala namaz,kako je mogao takav postojat kada su bile udbe nase sudbe ko je prate svakog funkcjonera.Valda nisi toliko neiformisan da nisi slusao doktora komunizma i sistena titinog Gosp.Nijaza Durakovica koji je sve ovo sto ti pisem priznao da je istina ovo sto ja govorim.Mogli su i fala Allahu ocuvali obicni insani u vecini slucajeva seljaci i sirotinja.Svaki pametan i inteligentan musliman zavrsio je kao mladi muslimani,goli otok itd.Ja ti savjetujem da nepises takve bljuvotine za onoga vakta sto su radili ovi SDP ocevi,znaci ta stranka nece do sudnjega dana nikada dobiti vecinu glasova muslimana.Oni su nasljednici komunista i nema u njima nista da valja.Izapjeru mozak narodu sa svojim placenicima federalnom televizijoim,bhdani,slobodna bosna,oslobodjenje,start itd.Sve su to Galijasevicevi igraci u borbi protiv islama i svega sto mirise.Pobijedicemo vas zato sto smo na Allahovom putu i nikada se takvih nebojimo.Zna li smo puno vise uraditi kada je gorilo i trebalo tako da se danas mozemo i vama oduprijet napadima koje upucujete na sve islamsko.Munafici i ateisti nece vam uspjeti zavjera,eno vam Bakira Hadziomerovica idite njemu na savjete u borbi protiv islama nece vam pomoci.SDA CE POBIJEDJIVATI SVE DOKLE NAROD ZNADNE CIJENITI VRIJEDNOSTI POJEDINACA KOJI SE BORE ZA SVOJ NAROD.NAJBOLJI SU DOKAZ BIRACI.VI U SDP NECETE USPJETI IZBORE PRIVREMENE NAPRAVIT I AKO BUDU IZGUBICETE

sinko
26.01.2009., 18:58
Ovakve emocionalne rekcije tesko je dobiti i na neke osjetljivije teme,prosto sam iznenadjen.
Sad´ cete vidjeti kad´ hodze pocnu psovat´ i grijesit´ :lol: .
I ja se pitam sto hodze nebi mogle voziti mercedes,kada to auto vozi 99% stanovnistva Njemacke :D :D :D .

gossler
26.01.2009., 20:28
Gossler,
ti si kao prvo nepismen,nepismen covjece.Nije mi samo jasno ko kojoj rodbinskoj vezi skoro svaki dan objavljuju u Avazu tvoje "mudrosti".
Prvo pitas ko placa hodze u dijaspori ,a onda poceo o svojim lokalno-uskogrudnim,mukama po gossleru.
Znas li ti sta je pojam dijaspora?Nije to podrucje oko Stutgarta!Sve si svrstao u jedan kos i onda ti krivo sto si manje pismen od jednog efendije u "tvom"kraju.Vozaju,kazes,dobra auta!
A sta bi trebali,mozda fice iz Bosne uvesti.Ima li jos neko u toj tvojoj Njemackoj da ne moze sebi priustiti solidno auto?Nema,ali efendije su na oku.Svi u Njemackoj kupuju kuce,vile prave,rasipaju se po birtijama svakodnevno,glume frajere.Ali kada efendija voza auto ,e to je problem.Sta bi trebo efendija?Najbolji bi bio kada bi od tebe zatrazio da mu das 5 maraka za kifle,jelde?
Nekada su efendije ocekivale da im daju takvi kao ti,ali hvala Bogu,takvo je vrijeme proslo.Oni zive kao i svi drugi,a posto su u pravilu skolovaniji od prosjecnog naroda,onda zasluzuju da im se po tome i plati.Hoce li to biti preko clanarine,donacija,pomoci drzave,to svakako nije tvoj problem.Jer da jeste ti bi clanarinu placao,a ne placas,jelde?Ako je neki pojedinac pogrijesio,on ce za to biti odgovoran i pred ljudima i pred Bogom.Ali nije ispravno rezonovanje da je za gresku na autu jednog mehanicara iz Stutgarta,odgovoran mehanicar u Engleskoj.Nema kolektivne krivice,i ako je neko kriv prozovi ga imenom,a ne ovako kukavicki.
Nasi ljudi u dijaspori imaju bolje odnose sa Islamskom zajednicom,nego sa nasim ambasadama.
Nas najveci problem je kompleks manje vrijednosti.Dok nas neko pretece u necemu,pa makar bolje auto vozao,mi u njemu vidimo najvecega neprijatelja,i sve cemo uciniti da ga ponizimo,da pricamo kako smo mi upravu,a svi bogatiji od nas su lopovi.
Zasto efendija ne bi trebao ici na godisnji?Sta bi trebao da ti kreci kucu dok ti lumpujes negdje na moru.
Zato,ova tema samo govori o onome ko ju je postavio i o njegovom kompleksu prema ljudima koji vise vrijede.

Evo odma se nasao jedan efendija izrevoltiran ovoim naslovom,ovo se odnosi na svu dijasporu.Ponasaju se isto i u Danskoj,Svedskoj a glavni imam u Francuskoj je polupismeni hodja sa srednjom medresom.
Imena efendija se ne navode na ovom mjestu i nebi bio red da se navedu kao sto se ne navode ni nasa.Ova stranica na forumu je za dijasporu i samim tim se odnosi za cijelu Bosansku dijasporu.
Primjer je uzet samo iz NJemacke,sa istim problemom se susrecu mnoge evropske drzave gdje je Bosanska dijaspora.
Neznam na koji nacin se vrednuje efendija i njegovo znanje sa medrese,cijenim i postujem svakog mumina i gaziju.Ali ovo sto rade u dijaspori je van svake pameti,zao mi je sto te je pogodila ova cinjenica i istina o hodjama u dijaspori.Vjerovatno si u njihovom krugu ili si jedan od njih i pokusavas ovaj naslov i temu preokrenes u korist efendija koji su davno izgubili samopostovanje u dijaspori.

stolar
26.01.2009., 20:39
Valjda bi dijaspora trebala da bude nesto privremeno a ne da struhnete tamo. Zato treba da vam bude jasno da necete nac Islama nigdje kao u Bosni. Neko spominje hodze sa samo medresom, te hodze su slate nasim zidarima koji su imali u prosjeku 6 razreda

sedma-slavna
26.01.2009., 21:21
Efendije su dali sebi puno za pravo,rade kako hoce i sta hoce .
Mislim da hodje u dijaspori niko ne kontrolise niti ima ko kontrolu nad njima,placaju ih clanovi djemata sa clanarinom koju hodje odrede.

Dzeko
26.01.2009., 22:02
Jedini problem je u tome da se hodze u dijaspori sve vise mijesaju u politiku i tako drzeci ders sire neke politicke price ,a ne vise vjerske ...za Bajram 2007 godine bio sam na Bajram namazu u Budo -centru u Becu...jedan mladji efendija je vodio namaz i posle toga odrzo ders,i to kakav...to je bilo gore nego za vladavine komunjara...prico je pricu o skupini Bosnjaka koji su pobijeni u Bosni od strane srba...i onda pricao o jednom covjeku koji je sa srbima bio dobar i koji se nadao da ce ga oni u ime prijateljstva spasit...nije bio vjernik ,ali kad je vidio sta se desilo sa njegovim rodjacima,a njegov ga prijatelj srbin nije spasio na pitanje srbina u sta sad vjeruje on je rekao u Allaha dz.s...a onda ga srbin zakolje,njegov bivsi prijatelj...a niko iz te grupe nije prezivio,al hodza tacno zna njegove zadnje rijeci...od tada ja hodzama ne vjerujem...takvi me ljudi cak i od vjere odbijaju...svi koji su bili prisutni mogu potvrditi moju pricu...ali i oni su samo ljudi ,a mi svetaca hvala Bogu nemamo...mozda su te price prolazile dok su ljudi bili neobrazovani,ali sada sigurno vise ne ...sirite dobrotu medju ljudima ,a ne mrznju...a ko hocete ovo drugo idite u politiku a vjeru prepustite vjernicima...HVALA...

haris93
27.01.2009., 01:00
Ako nece biti ovi si'je opet organizatori bice hajra,inace fondacija mula sadra,kewser,zehra,mosus pejgamberov vecinu su koncerta organizovali a pare mulama Irana.Tako isto neplacaju zekat nego daju svojima mulama petinu.Ovo sirenje si'izma kostace nikoga drugog sem Bosnjaka,taj vatropoklonicki narod prosirio se na Egipat,Siriju i Afriku.Daju milione cak pojedini profesori na FIN-poput Hafizovica i drugig.Ovaj Hafizovic ima cak od njih diplomu akademije Iranske kao akademik.Veliko sirenje omogucavaju im derviski redovi pa preko njih likuju.Tako se to muti na sve strane rezum se razvaljuje opet strada Bosnjo.Ako nam priznaju mezheb stace nam onda ovdje da sire taj svoj paganluk.Ovo mozda nije mjesto medjutim alarmi da se ukljuce i pozor na opasnost sirenja si'izma.IZ-ca nesmije nista da reaguje radi pomoci koju je Iran dao a sada nam duse uzimaju.Tako isto imamo neke nadri sufije koji su cak se skolovali u Medini i ucili kod najvecih Sejhova svijeta danas kada ih upitate za znanje kazu da su ucili kod nekoga Ali dede koji nije znao harfa iz Kur'ana znaci nista od sejhova pored Ali dede nepismenog.Allah voli ucenog nad poboznim neznalicom,to je nebo i zemlja.

11juli95
27.01.2009., 01:25
Samo kliknite i uzivajte.
http://rijaset.ba/index.php?option=com_ ... Itemid=139 (http://rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=section&id=15&Itemid=139)

zmaj od bosne
27.01.2009., 02:18
Glosser,mislim da si tendeciozno i netransparentno postavio ovu temu i da je to krenulo negativnim tokom,tj.glodanje bosnjaka.Kazes da postujes mumine i gazije,i to je za mene dovoljno da prekinem polemiku o tome.Onda smo ti i ja na istoj strani.Ali ne mogu da presutim da mi neko dira neke od stubova koji su za mene zasticeni;drzava,vjera,tradicija,jezik i kultura.I svako ko mi u to dirne neka ocekuje da cu reagovati.Zato svako ko negativno prica(glosser) ili radi suprotno od onoga(pojedinci medju imamima koji sebi daju za pravo da odredjuju arsine vjere) za sta su pogunuli ove efendije (http://rijaset.ba/images/stories/monografija.pdf ),neka ocekuje reakciju bosanaca koji vole svoju zemlju.A ti ako zaista imas problema sa efendijama,onda to sa njima rijesi u svojoj mahali,a ne da iznosis ono sto ili nije tacno ili je,po onom pravilu,ja pisem,ja sam u pravu.
Po ovom pitanju se ,ocito ne slazemo,ali vjeruj da cu biti uz tebe kada napises nesto afirmativno o onome sto je nasa javna stvar.Ja nisam zajedljiv i iskljuciv,i ne djelim ljude na crno bijelo.Ima puno aspekata koji odredjuju vrijednost licnosti.Ti si ovaj put umanjio svoju vrijednost u mojim ocima i vjerovatno kod velikog broja bosnjaka.Ali kako narod kaze,za tevbu nikad nije kasno.Nadam se da ces se "popraviti" i da cemo zajedno biti na putu koji velica nasu zemlju,vjeru,tradiciju...A za pogreske koje svi radimo svi cemo pojedinacno biti pitani,pa neka svako vidi sta ce ponijeti na onaj svijet!Naravno da se jednom efendiji vidi svaka mrlja na ahmediji,i da su njihovi "grijesi"veci u ocima drugih,ali i oni su ljudi.Zato podrzi one koji su na pravom putu,a onda ce i oni iz tvojih komentara shvatiti da se treba mjenjati.Nije dobro samo kritikovati,treba podrzati i pohvaliti ono sto je pozitivno.

gossler
27.01.2009., 14:33
Glosser,mislim da si tendeciozno i netransparentno postavio ovu temu i da je to krenulo negativnim tokom,tj.glodanje bosnjaka.Kazes da postujes mumine i gazije,i to je za mene dovoljno da prekinem polemiku o tome.Onda smo ti i ja na istoj strani.Ali ne mogu da presutim da mi neko dira neke od stubova koji su za mene zasticeni;drzava,vjera,tradicija,jezik i kultura.I svako ko mi u to dirne neka ocekuje da cu reagovati.Zato svako ko negativno prica(glosser) ili radi suprotno od onoga(pojedinci medju imamima koji sebi daju za pravo da odredjuju arsine vjere) za sta su pogunuli ove efendije (http://rijaset.ba/images/stories/monografija.pdf ),neka ocekuje reakciju bosanaca koji vole svoju zemlju.A ti ako zaista imas problema sa efendijama,onda to sa njima rijesi u svojoj mahali,a ne da iznosis ono sto ili nije tacno ili je,po onom pravilu,ja pisem,ja sam u pravu.
Po ovom pitanju se ,ocito ne slazemo,ali vjeruj da cu biti uz tebe kada napises nesto afirmativno o onome sto je nasa javna stvar.Ja nisam zajedljiv i iskljuciv,i ne djelim ljude na crno bijelo.Ima puno aspekata koji odredjuju vrijednost licnosti.Ti si ovaj put umanjio svoju vrijednost u mojim ocima i vjerovatno kod velikog broja bosnjaka.Ali kako narod kaze,za tevbu nikad nije kasno.Nadam se da ces se "popraviti" i da cemo zajedno biti na putu koji velica nasu zemlju,vjeru,tradiciju...A za pogreske koje svi radimo svi cemo pojedinacno biti pitani,pa neka svako vidi sta ce ponijeti na onaj svijet!Naravno da se jednom efendiji vidi svaka mrlja na ahmediji,i da su njihovi "grijesi"veci u ocima drugih,ali i oni su ljudi.Zato podrzi one koji su na pravom putu,a onda ce i oni iz tvojih komentara shvatiti da se treba mjenjati.Nije dobro samo kritikovati,treba podrzati i pohvaliti ono sto je pozitivno.

Slazem se kao mnogi drugi da treba pohvaliti svako dobro djelo,tacno je i to da cemo biti pitani za svoja djela na onom svijetu.
Sta je sa ovim dunjalukom, valjda i ovdje treba neko biti pitan ako lose cini i treba mu ukazati na losa djela a ne da ga pustimo da nas vodi krivim putem i iskoristava kroz vjeru.
Kada je upitanju vjera,tradicija,kultura i patriotizam za to sam dao dio sebe u ratu i dacu i ostatak sebe ako bude potrebno.Ovo sto se desava sa hodjama u dijaspori i na koji nacin manipulisu sa djematom i clanovima djemata to je poznato i tebi mada neces to da priznas.Niko ovdje nezeli niti ima namjeru da omalovazava hodje koje rade posteno svoj posao u interesu vjere i djemata,na neki se nacin treba ukazati na bahatost i pohlepu pojedinih hodja i iskoristavanje clanova djemata.Svakome je poznato da se svaka dodatna usluga hodjama mora da se plati iako oni imaju svoja primanja mjesecna,zar im dodatne obaveze nisu u obimu posla i mjesecnog primanja.

bambi_23
15.02.2009., 02:48

:y:

26.03.2009., 17:59
Hodze rade obicno..neki part tajm.....
ne placa ih niko.......
Vecina dzemata u Americi i nemaju hodzu..kriza je s hodzama u bosanaskim dzematima....pocesto se traze hodze da dodju iz Bosne......obezbjedjuje im se viza.....

26.03.2009., 18:01
U Americi se umjesto dzemata pocesto formiraju Islamski Kulturni centri...... #:-s

elvis j kurtovic
21.05.2009., 11:34
Nazalost sve je manje i manje kvalitetnih hodza .U Bosni je sada doslo takvo vrijeme da umjesto da izvozimo robu i tehnologiju iz nasih fabrika mi izvozimo hodze.U svakom gradu ima fabrika hodza haman je to unosan posao danas pa se nazalost tu stvori nekolica lopova i pokvari sve ono kako jedan efendija treba da se ponasa.Prije rata se sjecam da hodza je bio autoritet i ugledna osoba sa velkim zanjem i respektom od ljudi ,danas je to krenulo u suprotnom smjeru sve je manje onih hodza koji trebaju da se bave poslom kojim su postavljeni nego je sve vise hodza u politiku i u lopovluke umjesano.Nikako mi se nesvidja taj tok oticice sve u helac.Trebalo bi se malo regulisati proizvodnja hodja znaci da bude toliko kolko trziste to trazi ne kao u komunizmu daj 100000 traktora za godinu da se proizvede a sad nebitno trebal kome to ili netreba vazno je da se nesto radi.Selam hodzama iz stare skole.

Baseline
21.11.2014., 13:46
Nazalost sve je manje i manje kvalitetnih hodza .U Bosni je sada doslo takvo vrijeme da umjesto da izvozimo robu i tehnologiju iz nasih fabrika mi izvozimo hodze.U svakom gradu ima fabrika hodza haman je to unosan posao danas pa se nazalost tu stvori nekolica lopova i pokvari sve ono kako jedan efendija treba da se ponasa.Prije rata se sjecam da hodza je bio autoritet i ugledna osoba sa velkim zanjem i respektom od ljudi ,danas je to krenulo u suprotnom smjeru sve je manje onih hodza koji trebaju da se bave poslom kojim su postavljeni nego je sve vise hodza u politiku i u lopovluke umjesano.Nikako mi se nesvidja taj tok oticice sve u helac.Trebalo bi se malo regulisati proizvodnja hodja znaci da bude toliko kolko trziste to trazi ne kao u komunizmu daj 100000 traktora za godinu da se proizvede a sad nebitno trebal kome to ili netreba vazno je da se nesto radi.Selam hodzama iz stare skole.
Evo posao u Norveskoj za zainteresovane
https://tjenester.nav.no/stillinger/stilling?sort=akt&rpp=20&p=1&ID=8703470&ad=S1&rv=l&sp=1&search=true

plivadon
21.11.2014., 13:59
Evo posao u Norveskoj za zainteresovane
https://tjenester.nav.no/stillinger/stilling?sort=akt&rpp=20&p=1&ID=8703470&ad=S1&rv=l&sp=1&search=true

Hoce yoker ako ce ofarbati trotoare.

Baseline
21.11.2014., 14:01
Hoce yoker ako ce ofarbati trotoare.
E nema ovdje toga :-)

plivadon
21.11.2014., 14:03
E nema ovdje toga :-)

Znaci jos nije stigla civilizacija. Ima li bar turskih autobusa?

okana
21.11.2014., 14:07

Nesto kontam koji li je turcin tebi .........pa ih toliko volis:drool::loler::loler::loler:

Baseline
21.11.2014., 14:09

Ahahaha,ne uvozimo zeljezo.

đizlija
21.11.2014., 19:34
dobar hodža je razorniji od peršing-a

Titan
21.11.2014., 20:07
Evo kakav tretman imaju pojedini Imami u Njemackoj.
Mislim ili kako poak pise u dopisu, sto je po prici Turaka i tacno, Turski Imami su drzavni sluzbenici i placa ih drzava.

Thema:
Imame in Deutschland: Wer sind sie und wofür stehen sie? (http://www.religionen-im-gespraech.de/thema/imame-deutschland-wer-sind-sie-und-wofuer-stehen-sie)

Was verdient ein Imam?

So unterschiedlich wie die Wege, Imam zu werden, sind die Aufenthalts- und Beschäftigungsverhältnisse der in Deutschland lebenden Imame. Grob lassen sich sechs Typen unterscheiden:
– Beamte
Die Imame der "Türkisch-Islamischen Union der Anstalt für Religion e.V." (DITIB) sind Beamte des türkischen Staates und werden vom türkischen Staat bezahlt. Ähnlich wie Diplomaten werden sie nach einem Rotationsverfahren alle vier Jahre ausgetauscht. Sie haben ein sicheres Beschäftigungsverhältnis und werden gut entlohnt (zurzeit ca. 2.000 € plus 60% ihres Gehalts in der Türkei). Imamen, die gut Deutsch gelernt haben, wird mittlerweile angeboten, ihren Aufenthalt in Deutschland zu verlängern, um weiterhin für DITIB tätig zu sein. Denn deutschsprachige Mitarbeiter sind auch im größten muslimischen Verband nach wie vor rar.

Sta zaradjuje jedan Imam bilo je pitanje (Was verdient ein Imam?),
Turski imam je spremljen od strane Turske drzave i tretira se kao i Diplomata po pitanju rotacije boravka u Njemackoj, svake 4 godine dolazi do smjene.
Trenutno je zarada 2000€ dodatno 60% njegove zarade u Turskoj.

– Angestellte
Angestellte Imame verfügen über einen relativ sicheren Einkommens- und Aufenthaltsstatus. Ein Imam des "Verbandes der Islamischen Kulturzentren e.V. "(VIKZ) etwa wächst in der Regel in den Verbandsstrukturen auf und wird auf einer der verbandseigenen Imamschulen ausgebildet. Ein solcher Imam bleibt der Linie seines Verbandes in der Regel sein Leben lang treu. Meist heiratet er eine Frau, die ebenfalls Mitglied im Verband ist. Auch die Kinder wachsen ganz selbstverständlich in den Einrichtungen des Verbandes auf.

– Pendel-Imame
Manche Imame reisen mit einem Touristenvisum ein und müssen alle drei Monate ausreisen, um wieder nach Deutschland einreisen zu können. Das durchschnittliche Alter dieser Imame ist relativ hoch. Viele DITIB-Imame arbeiten nach ihrer Pensionierung eine Zeit lang als Pendel-Imame in Deutschland. Ihr Lohn hängt von der Größe und Zahlungsbereitschaft der Gemeinde ab. Das Beschäftigungsverhältnis der Pendel-Imame ist meist unsicher. In der Regel zahlt die Moscheegemeinde den Lohn des Imams. Kommt es zu Streitigkeiten innerhalb der Moschee, sind Konflikte um die Bezahlung des Imams oft die Folge. Entsprechend hoch ist die Fluktuationsrate der Pendel-Imame.

Putujuci imami (Pendel-Imame)
Putujuci Imami ili Imami sa vizom od 3 mjeseca su na trosku IZ odnosno dzemata u tom mjestu.
Njihov nacin zaposljavanja je jako nesiguran, sto vise dzematlija to manji pojedinacni mjesecna uplata za Imama, sto manje to losije i tada vrlo cesto dolazi do konflikta.
(To bi se moglo odnositi na imame Balkanskih podrucja....ne stoji u njemackom tekstu)

– Heiratsmigranten
Heiratsmigranten-Imame reisen nach Deutschland ein, nachdem sie eine deutsche Frau geheiratet haben. Durch ihre Ehefrau haben sie einen gesicherten Aufenthaltsstatus. Eingestellt werden sie entweder als Vollzeit-, Teilzeit- oder als Hilfs-Imam nur für das Wochenende. Heiratsmigranten-Imame haben in der Regel ein höheres Bildungsniveau, ihre Erwartungen an den neuen Beruf sind hoch. Entsprechend häufig sind sie mit der tatsächlichen Situation unzufrieden. Darüber hinaus haben Heiratsmigranten-Imame oft persönliche Probleme, wie sie für ,,Import-Bräutigame“ typisch sind.

– Inländer
Eine kleine Gruppe von Imamen wächst in Deutschland auf, geht dann zum Studium in die Türkei oder in ein arabisches Land (in der Regel Syrien, Ägypten, Saudi-Arabien oder Jordanien) und kommt nach dem Examen zurück nach Deutschland. Die Situation der "Inländer" ähnelt oft der der Heiratsmigranten-Imame. Viele von ihnen wünschen sich, als Lehrer für Islamische Religion in Deutschland arbeiten zu können.
– Gastarbeiter
Die "Gastarbeiter" sind die Imame der ersten Stunde. Sie sind in den 1960er Jahren als Gastarbeiter eingereist und haben bei der Organisierung und Weiterbildung der in Deutschland lebenden Muslime eine zentrale Rolle gespielt. Ihre religiöse Bildung verdanken sie meist dem Besuch einer religiösen Schule oder dem Privatunterricht in den Gemeinden ihres Herkunftslandes. Bis in die 1980er Jahre hinein haben viele dieser Gastarbeiter-Imame zwei Berufe gehabt: Sie waren Arbeiter in einer Fabrik, oft im Schichtdienst, und sie waren Imam einer Moschee. Im Rentenalter sind Gastarbeiter-Imame oft als Hilfs-Imame aktiv, ehrenamtlich oder gegen geringe Entlohnung.
(Nach: Rauf Ceylan, Prediger des Islam, 2010, 41-43; Aysun Yaşar, Die DITIB zwischen der Türkei und Deutschland, 2012, 126-132).

sajlent
22.11.2014., 06:48

mozda ima aVtobusa.. ti kao dijete s asValta trebalo bi vise da postujesh zelene povrshine.

:loler:

producent
22.11.2014., 10:42
Nesto kontam koji li je turcin tebi .........pa ih toliko volis:drool::loler::loler::loler:

izgleda ima ih jos.....

plivadon
22.11.2014., 11:22
mozda ima aVtobusa.. ti kao dijete s asValta trebalo bi vise da postujesh zelene povrshine.

:loler:
Yebes zelenu povrsinu na kojoj ce ovca da polomi zube

http://hercegovina.info/img/repository/2013/09/web_image/vehabije.jpg

sajlent
22.11.2014., 12:25

opet chetujesh.. :|

plivadon
22.11.2014., 12:32
opet chetujesh.. :|

Znam kakve odgovore ti volis.

sajlent
22.11.2014., 12:34
Znam kakve odgovore ti volis.

prividjaju ti se i pitanja.. ;))

plivadon
22.11.2014., 12:35
prividjaju ti se i pitanja.. ;))
Jah...

OBOJENA PTICA
22.11.2014., 14:28

http://hercegovina.info/img/repository/2013/09/web_image/vehabije.jpg

Pitao sam sebe,zašto su naše komšije,ljudi s kojima smo živjeli i s kojim i danas živimo i koje u bukvalnom smislu ne možemo promjeniti,uradile tolike zločine,genocid,urbicid i mnogo drugog zla?zašto toliko srušenih džamija,njih 614 i 218 mesdžida,pa toliko oštećenih 307 i 41 mesdžid? Ili ,pak, zašto i danas,ovdje i sada, postoje "kulturnjaci" koji naše džamije konstantno "sataniziraju"?
Zbog čega sve to,šta ih je tjeralo i još uvijek tjera na to?
Zbog kojeg unutrašnjeg razloga ili vanjskog zahtjeva?

Odgovor je bjelodan:mržnja.Naše komšije stalno šire mržnju protiv nas.To smo mogli svjedočiti i ovih nekoliko dana kada je jedna grupa "unesrećenih ljudi" kidisala na sve one koji su osudili četničku ideologiju.

plivadon
22.11.2014., 14:38
Pitao sam sebe,zašto su naše komšije,ljudi s kojima smo živjeli i s kojim i danas živimo i koje u bukvalnom smislu ne možemo promjeniti,uradile tolike zločine,genocid,urbicid i mnogo drugog zla?zašto toliko srušenih džamija,njih 614 i 218 mesdžida,pa toliko oštećenih 307 i 41 mesdžid? Ili ,pak, zašto i danas,ovdje i sada, postoje "kulturnjaci" koji naše džamije konstantno "sataniziraju"?

Odgovor je bjelodan:mržnja.Naše komšije stalno šire mržnju protiv nas.To smo mogli svjedočiti i ovih nekoliko dana kada je jedna grupa "unesrećenih ljudi" kidisala na sve one koji su osudili četničku ideologiju.

Slika se savrseno uklapa u tvoj text.
Tako uporno i bezobrazno uvrstavati sve Srbe u cetnike je nista drugo nego mrznja. Niko, ama bas niko na forumu nije stao u odbranu Seselja i cetnicke ideologije i ti opet imas obraza tvrditi suprotno. Ko je tu unesrecen?

Yoker
22.11.2014., 14:41

Sve je već napisano u Časnom Kur'anu.
odgovor je u ajetima iz Kur'ana;

O, vjernici, za prisne prijatelje uzimajte samo svoje, ostali vam samo propast žele, jedva čekaju da muka dopadnete, mržnja izbija iz njihovih usta, a još gore je ono što kriju njihova prsa. Mi vam iznosimo dokaze ako pameti imate. Vi njih volite, a oni vas ne vole, a vi vjerujete u sve knjige. Kad vas sretnu govore vjerujemo, a čim se nađu nasamo, od srdžbe prema vama grizu vrhove prsta svojih. Reci: ''Umrite od muke! Allahu su zaista, dobro poznate misli svačije.'' (Ali Imran, 118,119)

plivadon
22.11.2014., 14:43
Sve je već napisano u Časnom Kur'anu.
odgovor je u ajetima iz Kur'ana;

Eto ga, jos jedan poziv na mrznju.

Yoker
22.11.2014., 14:46

Prije bih izvršio samoubistvo nego tebe za prijatelja, daleko ti kuća.

plivadon
22.11.2014., 14:49
Prije bih izvršio samoubistvo nego tebe za prijatelja, daleko ti kuća.
Evo rezem vene.

đizlija
22.11.2014., 16:03

daleko su dogurali ravnajuči se samo po jednoj knjizi

Loud@Clear
22.11.2014., 16:15

I sta bi ti sad,aj kazi slobodno,stisni njeznik oslobodi se...

plivadon
22.11.2014., 19:38
daleko su dogurali ravnajuči se samo po jednoj knjizi

Nije bas tako, knjiga ista a eno po istoku se kolju izmedju sebe, bas k'o Abdicevci i Alijini.

Aguarupella
22.11.2014., 20:56
Vas dva, Knjgu ostavite na miru.
Nedolikuje vam ta slobodogovornost.

plivadon
22.11.2014., 20:58
Vas dva, Knjgu ostavite na miru.
Nedolikuje vam ta slobodogovornost.

Prihvaceno

Loud@Clear
23.11.2014., 00:16
Koja je to knjiga? :drool:

Aguarupella
23.11.2014., 00:27
Koja je to knjiga? :drool:
Po cemu ili po kome ti to povracas?
Mis mi leti onom crnom trokuticu.

Loud@Clear
23.11.2014., 00:28
Po cemu ili po kome ti to povracas?
Mis mi leti onom crvenom trokuticu.

Duso samo polako niko ovde ne povraca...

Pitah koja je to knjiga...

adnannn
26.11.2014., 19:46
SARAJKA APELIRA DA SE SNIZE CIJENE: Za hiljadu maraka mejt može samo ostati u kući

http://www.rtvslon.ba/images/Dragana/24_02_mezarje.jpg

Troškovi dženaze viši od 2.000 maraka klasično su otimanje para, ustvrdila je u izjavi za “Dnevni avaz” Sarajka Azra Šanjta. Ogromnim izdacima, za koje ne može naći nikakvo logično objašnjenje, ona je bila izložena prije desetak dana, nakon smrti oca Seada Litrića. Još shrvana tugom, Šanjta nam je objasnila da nije ni slutila da 1.000 KM, koliko je u nesretnom trenutku “imala u džepu”, neće pokriti ni polovinu troškova.

Tehničke pripreme Objašnjava da njen otac nije bio član Islamske zajednice niti bilo kojeg pokopnog društva, ali da je sreća u nesreći što je otac imao grobno mjesto na Barama, pa su ti troškovi (http://www.drzavljanstva-advokat.com) iznosili “samo” 136 KM rezervacije. No, za druge stavke, vjerski obred i tehničke pripreme, Medžlisu Islamske zajednice Sarajevo i pokopnom društvu “Jedileri (http://www.forum-bosanskog-naroda.de)” platila je 920, odnosno 940,39 maraka. S još 50 KM koje je Medžlisu naknadno platila za učenje sedmine, dženaza je njenu porodicu koštala ukupno 2.046,36 KM.

- Dan nakon očeve smrti, najprije sam nazvala “Jedileri” i rekli su mi koliko će me koštati dženaza. Kada sam upitala šta bude s onima koji nemaju 2.000 KM, rečeno mi je da mejt ostaje u kući dok porodica ne iznađe sredstva – ispričala nam je Šanjta, upućujući apel odgovornima da izađu ususret porodicama plitkih džepova i smanje troškove ukopa. Stavka kapela Šanjta nam priča da je njen otac bio demobilisani borac, ali da ni to nije pomoglo kod smanjenja troškova, jer joj je objašnjeno da određeni popust može ostvariti tek naknadno, kada “zaganja papire”. Šanjta ne krije da je ostala zapanjena pojedinim detaljima koje je uočila na računima, poput “ostale stavke”, što iznosi 800 KM. Još više se iznenadila kada je otišla po objašnjenje u “Jedileri”. Na njihovom računu navedena je i stavka kapela, koja košta 105 KM. Među nelogičnim stavkama na računu društva “Jedileri” je i 28 KM plaćenih za “sitni pribor”. Dodaje da ne žali novac, ali se pita na koji način dženaze plate oni slabijeg imovinskog stanja.
Selimović: Opravdani troškovi
U namjeri da čujemo i drugu stranu priče, jučer smo kontaktirali i MIZ Sarajevo te pokopno društvo “Jedileri”. Zbog kraja radnog vremena odjela za dženaze, u Medžlisu nam nisu mogli dati odgovor, dok je Bego Selimović, direktor “Jedilera”, sve troškove okarakterizirao opravdanim. - Imamo pravila kojih se moramo pridržavati. Mi i Medžlis ne naplaćujemo iste usluge, ne radi se o podudaranju stavki. Gospođa koja se žalila nije bila član Islamske zajednice ni našeg društva – kazao je on, objašnjavajući da bi u suprotnom troškovi bili znatno manji.
Neke od stavki
400 KM gasuljenje i opremanje u ćefine 400 KM prisustvo hodža na dženazi 120 KM učenje tevhida 50 KM sedmina 50 KM za struju i vodu u gasulhani

avaz.ba

sajlent
26.11.2014., 21:52
Dodaje da ne žali novac, ali se pita na koji način dženaze plate oni slabijeg imovinskog stanja.

ovo je vazelinski dio.. :))

hodzic
27.11.2014., 12:06
SARAJKA APELIRA DA SE SNIZE CIJENE: Za hiljadu maraka mejt može samo ostati u kući

http://www.rtvslon.ba/images/Dragana/24_02_mezarje.jpg

Troškovi dženaze viši od 2.000 maraka klasično su otimanje para, ustvrdila je u izjavi za “Dnevni avaz” Sarajka Azra Šanjta. Ogromnim izdacima, za koje ne može naći nikakvo logično objašnjenje, ona je bila izložena prije desetak dana, nakon smrti oca Seada Litrića. Još shrvana tugom, Šanjta nam je objasnila da nije ni slutila da 1.000 KM, koliko je u nesretnom trenutku “imala u džepu”, neće pokriti ni polovinu troškova.

Tehničke pripreme Objašnjava da njen otac nije bio član Islamske zajednice niti bilo kojeg pokopnog društva, ali da je sreća u nesreći što je otac imao grobno mjesto na Barama, pa su ti troškovi (http://www.drzavljanstva-advokat.com) iznosili “samo” 136 KM rezervacije. No, za druge stavke, vjerski obred i tehničke pripreme, Medžlisu Islamske zajednice Sarajevo i pokopnom društvu “Jedileri (http://www.forum-bosanskog-naroda.de)” platila je 920, odnosno 940,39 maraka. S još 50 KM koje je Medžlisu naknadno platila za učenje sedmine, dženaza je njenu porodicu koštala ukupno 2.046,36 KM.

- Dan nakon očeve smrti, najprije sam nazvala “Jedileri” i rekli su mi koliko će me koštati dženaza. Kada sam upitala šta bude s onima koji nemaju 2.000 KM, rečeno mi je da mejt ostaje u kući dok porodica ne iznađe sredstva – ispričala nam je Šanjta, upućujući apel odgovornima da izađu ususret porodicama plitkih džepova i smanje troškove ukopa. Stavka kapela Šanjta nam priča da je njen otac bio demobilisani borac, ali da ni to nije pomoglo kod smanjenja troškova, jer joj je objašnjeno da određeni popust može ostvariti tek naknadno, kada “zaganja papire”. Šanjta ne krije da je ostala zapanjena pojedinim detaljima koje je uočila na računima, poput “ostale stavke”, što iznosi 800 KM. Još više se iznenadila kada je otišla po objašnjenje u “Jedileri”. Na njihovom računu navedena je i stavka kapela, koja košta 105 KM. Među nelogičnim stavkama na računu društva “Jedileri” je i 28 KM plaćenih za “sitni pribor”. Dodaje da ne žali novac, ali se pita na koji način dženaze plate oni slabijeg imovinskog stanja.
Selimović: Opravdani troškovi
U namjeri da čujemo i drugu stranu priče, jučer smo kontaktirali i MIZ Sarajevo te pokopno društvo “Jedileri”. Zbog kraja radnog vremena odjela za dženaze, u Medžlisu nam nisu mogli dati odgovor, dok je Bego Selimović, direktor “Jedilera”, sve troškove okarakterizirao opravdanim. - Imamo pravila kojih se moramo pridržavati. Mi i Medžlis ne naplaćujemo iste usluge, ne radi se o podudaranju stavki. Gospođa koja se žalila nije bila član Islamske zajednice ni našeg društva – kazao je on, objašnjavajući da bi u suprotnom troškovi bili znatno manji.
Neke od stavki
400 KM gasuljenje i opremanje u ćefine 400 KM prisustvo hodža na dženazi 120 KM učenje tevhida 50 KM sedmina 50 KM za struju i vodu u gasulhani

avaz.ba

Do 14.000 KM za grobna mjesta u Starom Gradu

Sarajka Azra Šanjta izazvala je dosta reakcija jer je dala uvid u troškove dženaze za njenog oca koji su prelazili 2.000 KM. Stoga smo istražili šta je s onima koji ne mogu izdvojiti toliki novac za ukop članova porodice.

Direktorica Centra za socijalni rad Kantona Sarajevo Mirsada Poturković kazala nam je da evidentirani korisnici stalne novčane pomoći mogu tražiti da ukop njihovih umrlih finansira KS.

Dug proces

- Nažalost, mi možemo izaći ususret samo onima kod kojih postoje dokazi da nemaju imovinu, posao i već se nalaze na našoj evidenciji. Oni upute molbu, zatim se provede postupak dokazivanja, a onda Centar upućuje prijedlog resornom ministarstvu, koje odobri novac za dženazu - pojasnila je Poturković.

Evidentno dugotrajan proces dokazivanja kojem podliježu samo najteže kategorije socijalnih slučajeva, ne rješava problem velikog broja drugih građana kojima je dženaza udar na kućni budžet.

Vrtoglavi iznosi

Realni razlozi za vrtoglave novčane iznose koje Islamska zajednica traži, a koje su građani Sarajeva (https://advokat-prnjavorac.com) prinuđeni izdvojiti kako bi dostojanstveno i prema islamskim propisima ukopali svoje mrtve, prema riječima načelnika općine Stari Grad Ibrahima Hadžibajrića (SBB), ne postoje.

- To nije ništa drugo do klasično "deranje građana po ušima". Od tih para finansiraju hodže, bule... Samo za grobna mjesta na gradskim mezarjima koja se uglavnom nalaze na području Starog Grada traže se cifre od 2.500 do 14.000 KM, što je van pameti. Općina nema službu koja bi rješavala ove probleme, ali smo više puta, na inicijativu uprave "Bakija", pomagali ljudima koji dođu u ovu situaciju - naveo je Hadžibajrić.

Poseban fond u "Bakijama"

Direktor pokopnog društva "Bakije" Fuad Šehbajraktarević kazao nam je da niko nije ostao neukopan.

- "Bakije" djeluju već 90 godina, a u 40 godina, otkako sam ja tu, bilo je slučajeva da porodice nisu u stanju platiti dženazu, ali mi imamo poseban fond u kojem prikupljamo novac upravo za ovakve situacije - kazao je Šehbajraktarević.

đizlija
27.11.2014., 12:35
koje je tek deranje ušiju, ekshumacija...1700KM....otkopa se grogh, ostaci stave u najlon kesu...1700KM

mojnick
27.11.2014., 15:45

Sarajka Azra Šanjta izazvala je dosta reakcija jer je dala uvid u troškove dženaze za njenog oca koji su prelazili 2.000 KM. Stoga smo istražili šta je s onima koji ne mogu izdvojiti toliki novac za ukop članova porodice.

Direktorica Centra za socijalni rad Kantona Sarajevo Mirsada Poturković kazala nam je da evidentirani korisnici stalne novčane pomoći mogu tražiti da ukop njihovih umrlih finansira KS.

Dug proces

- Nažalost, mi možemo izaći ususret samo onima kod kojih postoje dokazi da nemaju imovinu, posao i već se nalaze na našoj evidenciji. Oni upute molbu, zatim se provede postupak dokazivanja, a onda Centar upućuje prijedlog resornom ministarstvu, koje odobri novac za dženazu - pojasnila je Poturković.

Evidentno dugotrajan proces dokazivanja kojem podliježu samo najteže kategorije socijalnih slučajeva, ne rješava problem velikog broja drugih građana kojima je dženaza udar na kućni budžet.

Vrtoglavi iznosi

Realni razlozi za vrtoglave novčane iznose koje Islamska zajednica traži, a koje su građani Sarajeva (https://advokat-prnjavorac.com) prinuđeni izdvojiti kako bi dostojanstveno i prema islamskim propisima ukopali svoje mrtve, prema riječima načelnika općine Stari Grad Ibrahima Hadžibajrića (SBB), ne postoje.

- To nije ništa drugo do klasično "deranje građana po ušima". Od tih para finansiraju hodže, bule... Samo za grobna mjesta na gradskim mezarjima koja se uglavnom nalaze na području Starog Grada traže se cifre od 2.500 do 14.000 KM, što je van pameti. Općina nema službu koja bi rješavala ove probleme, ali smo više puta, na inicijativu uprave "Bakija", pomagali ljudima koji dođu u ovu situaciju - naveo je Hadžibajrić.

Direktor pokopnog društva "Bakije" Fuad Šehbajraktarević kazao nam je da niko nije ostao neukopan.

- "Bakije" djeluju već 90 godina, a u 40 godina, otkako sam ja tu, bilo je slučajeva da porodice nisu u stanju platiti dženazu, ali mi imamo poseban fond u kojem prikupljamo novac upravo za ovakve situacije - kazao je Šehbajraktarević.

Tuga, sta reci, 12.000 KM da se covjek ukupa, ili sto rece post iznad 1.800 KM da se tijelo iskopa :-(

sajlent
27.11.2014., 15:52
Tuga, sta reci, 12.000 KM da se covjek ukupa, ili sto rece post iznad 1.800 KM da se tijelo iskopa :-(

KJKP „Pokop“ d.o.o. Sarajevo posebno napominje da je na groblju Vlakovo grobno mjesto za sahrane – dženaze BESPLATNO.

Rezervacija grobnog mjesta sa pet godina nadoknade za održavanje groblja košta 454,60 KM bez PDV-a

http://www.pokop-sarajevo.ba/Informacije/Rezervacije/index.html

l-)

fazlic
27.11.2014., 16:19

Dug proces

Vrtoglavi iznosi

Koliko kosta objava osmrtnice u Dnevnom Avazu? Print and Web...

mojnick
27.11.2014., 16:51
Zavisi od formata, od 100 KM do 500 KM ako je na cijeloj (ili pola stranice) nisam 100% siguran. Znam da mi je jedan poznanik platio 500 KM objavu kada je bila godisnjica od smrti, veliki format, ne znam jel cijela stranica ili 1/2.

fazlic
27.11.2014., 16:59
Zavisi od formata, od 100 KM do 500 KM ako je na cijeloj (ili pola stranice) nisam 100% siguran. Znam da mi je jedan poznanik platio 500 KM objavu kada je bila godisnjica od smrti, veliki format, ne znam jel cijela stranica ili 1/2.

Pronasao sam na cijene na DA.

http://smrtovnice.dnevniavaz.ba/cjenovnik.pdf

Cjela stranica 1000 KM. Pola stranice 550 KM.

Ma nije skupo...radis mjesec ili dva da objavis osmrtnicu. To se uspara za pet do sest mjeseci.

đizlija
27.11.2014., 18:06
Pronasao sam na cijene na DA.

http://smrtovnice.dnevniavaz.ba/cjenovnik.pdf

Cjela stranica 1000 KM. Pola stranice 550 KM.

Ma nije skupo...radis mjesec ili dva da objavis osmrtnicu. To se uspara za pet do sest mjeseci.

ima još jedan dobar fol sa pogrebnim društvima...daju 1000KM bez obzira na staž, hajde de, ali ako se učlanjuješ preko 60-te, onda 1000KM, čuj ovo, može i u 3 rate i naravno plačaj članarinu dok ne umrešSve u vezi sa smrću kao da radi Baja Patak :))

Osman
27.11.2014., 18:08
ima još jedan dobar fol sa pogrebnim društvima...daju 1000KM bez obzira na staž, hajde de, ali ako se učlanjuješ preko 60-te, onda 1000KM, čuj ovo, može i u 3 rate i naravno plačaj članarinu dok ne umrešSve u vezi sa smrću kao da radi Baja Patak :))

Ti sigurno plaćaš članarinu Bakijama.:YMDEVIL:

đizlija
27.11.2014., 18:09
Ti sigurno plaćaš članarinu Bakijama.:YMDEVIL:

isto i tamo???

Osman
27.11.2014., 18:11
isto i tamo???

Ma nemam pojma.

Možda se šta promijenilo kako više nema rahmetli Fude.:D

đizlija
27.11.2014., 18:16
Ma nemam pojma.

Možda se šta promijenilo kako više nema rahmetli Fude.:D

nema boljeg biznisa, a mušterija ne može pobjeći...nego kažu vani ide i kartonski sanduk, ovde najslabiji 1000KM..

Osman
27.11.2014., 18:27
nema boljeg biznisa, a mušterija ne može pobjeći...nego kažu vani ide i kartonski sanduk, ovde najslabiji 1000KM..

Joj jest dobro bit musliman. Ne treba sanduk.:D

đizlija
27.11.2014., 18:28
Joj jest dobro bit musliman. Ne treba sanduk.:D

čafini i petica dođe na isto, ako sam ne kupiš u Mitexu :)):))

sajlent
27.11.2014., 18:51

ako se postavlja pitanje racuna.. ko bi po tebi trebalo da plati.?

đizlija
27.11.2014., 18:55
ako se postavlja pitanje racuna.. ko bi po tebi trebalo da plati.?

dobro zna se da si od Maovih i pišaš uz vjetar...:))

Osman
27.11.2014., 19:05

Pa nije nužno potrošit pare. Ozbiljno govorim.

Moj rahmetli tetak bio musliman starog kova, a nije volio današnje hodže nikako. Oporučio djeci da se nipošto ne smije platit ni jednom hodži ama baš ništa, mislim u vezi sa njegovom dženazom.

Eh sad, sigurno znaš da mrtvog muslimana okupaju i zamotaju u ćefine prije ukopa. Kupanje obično vrše hodže, ali to nie propis. Pošto je tetak zabranio oporukom, trojica nas smo ga okupali i zamotali u ćefine, baš po propisima.

Jedino je plaćeno ono što je u vezi sa tehničkom stranom, to je tabut i daske ukopnjače, a to nije skupo. Lijepo smo ga spustili u grob, zagrnuli zemlju i onda nekoliko muslimana je proučilo ono što treba nakon ukopa.

Dugo se pričalo o tetkovoj dženazi. Skoro pa besplatno, a svaki vjerski propis je ispoštovan.

đizlija
27.11.2014., 19:11

Moj rahmetli tetak bio musliman starog kova, a nije volio današnje hodže nikako. Oporučio djeci da se nipošto ne smije platit ni jednom hodži ama baš ništa, mislim u vezi sa njegovom dženazom.

Eh sad, sigurno znaš da mrtvog muslimana okupaju i zamotaju u ćefine prije ukopa. Kupanje obično vrše hodže, ali to nie propis. Pošto je tetak zabranio oporukom, trojica nas smo ga okupali i zamotali u ćefine, baš po propisima.

Jedino je plaćeno ono što je u vezi sa tehničkom stranom, to je tabut i daske ukopnjače, a to nije skupo. Lijepo smo ga spustili u grob, zagrnuli zemlju i onda nekoliko muslimana je proučilo ono što treba nakon ukopa.

Dugo se pričalo o tetkovoj dženazi. Skoro pa besplatno, a svaki vjerski propis je ispoštovan.

mene drug prenerazio...stari roker...okupili se mi na njegovoj sahrani na Barama, kao u inat još 2-3 đenaze/sahrane na zajedničkom platou pred kapelama, kad poče rokati Đenis Đoplin na razglas...

Osman
27.11.2014., 19:15
mene drug prenerazio...stari roker...okupili se mi na njegovoj sahrani na Barama, kao u inat još 2-3 đenaze/sahrane na zajedničkom platou pred kapelama, kad poče rokati Đenis Đoplin na razglas...

Joj jest mi žao što to nisam vidio.:))

đizlija
27.11.2014., 19:21
Joj jest mi žao što to nisam vidio.:))

hajde mi koji smo ga znali, ali oni sa drugih ispračaja, koji blam, ali stvarno treba i tu biti svoj i odjebati forme, specijalno hijene mrtvih i dragih pokojnika, koji imaju premisu.."Pare se uzimaju dok je suza u oku"

plivadon
27.11.2014., 20:12

Je li rijec o Draganu Rokeru?

đizlija
27.11.2014., 20:25
Je li rijec o Draganu Rokeru?

nije, Zlatan M.

plivadon
27.11.2014., 20:27
nije, Zlatan M.
Je li imao kakav nadimak i je li bio u rokerovom drustvu? Da nije Maja?

đizlija
27.11.2014., 20:32
Je li imao kakav nadimak i je li bio u rokerovom drustvu? Da nije Maja?

Mrak, išao sa Pašom Ferovićev,Čapom..

plivadon
27.11.2014., 20:36
Mrak, išao sa Pašom Ferovićev,Čapom..Pasa, Je li to onaj sto je odlezo zbog silovanja?

đizlija
27.11.2014., 20:38
Pasa, Je li to onaj sto je odlezo zbog silovanja?

ma jok, ovaj svirao u Čičcima, muzičar, ima studio

plivadon
27.11.2014., 20:39
ma jok, ovaj svirao u Čičcima, muzičar, ima studio

Znam ga ali nisam skonto ko je rahmetli Zlatan.

đizlija
27.11.2014., 20:41
Znam ga ali nisam skonto ko je rahmetli Zlatan.

jaran mu...pa ja znam bar 30g...

plivadon
27.11.2014., 20:43
jaran mu...pa ja znam bar 30g...
To sa Dzeniskom je bas bilo cool.

đizlija
27.11.2014., 20:44
Mahmut Ferović Paša-Čičci oborili svjetski rekord u neprekidnoj svirci

http://3.bp.blogspot.com/-5_JquQXmOmY/U46SKHrycVI/AAAAAAAAVWM/tQlCieKYR3Q/s1600/pasha-yugopapir-b.jpg (http://www.google.ba/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAcQjRw&url=http%3A%2F%2Fyugopapir.blogspot.com%2F2014%2F0 6%2Fvis-cicak-svetski-rekorderi-u-duzini.html&ei=xXJ3VJuONoK7PZeTgYgF&psig=AFQjCNEkrMOQnYPXpz4ghp6NlHV3xYJZOw&ust=1417200702320038)

đizlija
27.11.2014., 21:07
evo Sule ga najbolje opisa....malo se zna da je i Brego "otkrio"

DANI: Radio si i surađivao, pogotovo u ranoj fazi, s nekim skroz čudnim likovima, koji su danas negdje nestali, ili ih više i nema. Koji ti je, u čisto ljudskom smislu, bio najdraži?

SUČIĆ: U svakom slučaju, to je Mahmut Paša Ferović. U njegovom sam studiju u tri mjeseca i magistrirao i doktorirao rockenroll. Sjećam se kako sam dolazio pred njegova vrata, a njega naravno nije bilo, jer je u dogovoreno vrijeme sjedio u nekoj kafani, pa sam čitao natpise prethodnih ogorčenih konzumenata njegovog studija - Paša, mrtav si, Paša, otpušten si, Paša, nikad više… Ili kada bi u pola snimanja Goran Bregović došao u studio da uzme svoj magnetofon, pa kada bi mi skontali da pola Pašinog studija pripada nekom drugom, od nekoga je posuđeno. Srećom, Bregović tada nije odnio svoj magnetofon, pa njemu možemo zahvaliti što smo ikada snimili prvi album. Na njegovih osam kanala snimao je bend od šest ljudi. Tko se razumije u ovaj posao zna koliko je to teško. Recimo, na istome smo kanalu snimali timpane i flautu. Da nije bilo Paše Ferovića i Miće Vukašinovića, te 1984. ovaj bi se bend definitivno ugasio a da nikada ne bi ništa napravio. Naime, bila je to kritična četvrta godina naše karijere, kada te već kod kuće počinju pitati dokle ćeš tako, pa se i sam zapitaš ima li tvoje tamburanje ikakvoga smisla, a kad počneš konobariti i tražiti posao na benzinskoj, to znači da je sa Zabranjenim pušenjem gotovo. Da nije bilo Paše i Miće, završili bismo kao toliki drugi anonimusi u povijesti rockenrolla.

sajlent
28.11.2014., 00:15

ukoliko si clan islamske zajednice hodza ce besplatno klanjat dzenazu.. naravno ukoliko su dugovanja izmirena.

no pogresno je misljenje da se clanarina placa samo za sahranu.. druga je stvar sto neki iskoriste samo to pravo.

ljudi su u zalosti posebno osjetljivi.. ne kontaju da nece niko njihove babe djaba trljat i kupat, da niko nece uzet lopatu pa iskopat mezar djaba.. da niko nece dat potrebnu opremu za djaba..

sajlent
28.11.2014., 00:16
dobro zna se da si od Maovih i pišaš uz vjetar...:))

nije bitno gdje ja spadam.. pitanje je bilo jednostavno. ;;)

đizlija
28.11.2014., 07:47
nije bitno gdje ja spadam.. pitanje je bilo jednostavno. ;;)

đe ba jednostavno..

plivadon
28.11.2014., 11:11

Ali nije to to. Ne uklapa se u shemu. Mogu da zamislim yokersku pricu poslije.
Ako si in ne gleda se u sitnu paru iako te rahmetlija bas zavije u crno.

đizlija
28.11.2014., 13:42
Ali nije to to. Ne uklapa se u shemu. Mogu da zamislim yokersku pricu poslije.
Ako si in ne gleda se u sitnu paru iako te rahmetlija bas zavije u crno.

ako si ono pravo in, onda o državnom trošku u harem džamije

celes
29.11.2014., 15:25
ako si ono pravo in, onda o državnom trošku u harem džamije

Ne znam jel ih sramota Boga, raditi to sto rade...

đizlija
29.11.2014., 17:21
Ne znam jel ih sramota Boga, raditi to sto rade...

ko, kler,političari, mrtvi :dancing:

Titan
29.11.2014., 17:44
Jedne davne godine, (nakon 1995) umre mjestanin nit je imao sluha za zvijezdu nit' za hodzu, dakle, na neki nacn bio sam svoj,,
ali vrlo interesantan covjek, ali dodjde azrail po svoje.

I sada sim sto je to 100% muslimanski naseljeno selo preostala rodbina (nije imao svojih potomaka) odluce da ga sahrane u seosko mezarje kao i sve ostale,
ali hodza, odnosno hodzini tutori nece da cuju za dzenazu sve toliko dugo koliko se ne izmire svi dugovi,
nikada i nikakve organizacije clan on nije bio.

I tako su se oni danima navlacili ko ce da plati sve te novcane zaostale obaveze dok je mejt mirovao, nepitajte me gdje, najvjerovatnije u kuci umrlog,
dok se nisu prisjetili da on ima bratusnu u Americi, tada su poceli da rade telefoni i bratisna nakon par dana spremi odredjenu sumu novaca za dzenazu.

Pitam ti ja mog komsiju koji je redovan u mjesnoj dzamiji, svakog petka obavljaj dzmu: dali u dzematu ima bilo kakav fond za slicne slucajeve,
pa i za one koji su na rubu siromastva koji nemaju dinara u dzepu ili nisu iza sebe ista ostavili, da IZ ima sluha i za siromasne, da ih ukopa onako kako dolikuje ?

Nije mi znao odgovoriti ali se u principu slozio sa mojim pitanjem, dok mi odgovor od nadleznih nikada nije prenio.

I zaista, sta je sa onima koji su prepusteni sami sebi i koji nemaju mogucnosti prije oga tako da kazem obezbijediti novcana sredstva za ukop,
dali je moguce da IZ progleda kroz prste takvima da pokazu malo humanosti ?

Zasto se uvjek mora sve vrtjeti oko novca, zar je tesko pokazati humanost u slicnim momentima?

Osman
29.11.2014., 17:49
Jedne davne godine, (nakon 1995) umre mjestanin nit je imao sluha za zvijezdu nit' za hodzu, dakle, na neki nacn bio sam svoj,,
ali vrlo interesantan covjek, ali dodjde azrail po svoje.

I sada sim sto je to 100% muslimanski naseljeno selo preostala rodbina (nije imao svojih potomaka) odluce da ga sahrane u seosko mezarje kao i sve ostale,
ali hodza, odnosno hodzini tutori nece da cuju za dzenazu sve toliko dugo koliko se ne izmire svi dugovi,
nikada i nikakve organizacije clan on nije bio.

I tako su se oni danima navlacili ko ce da plati sve te novcane zaostale obaveze dok je mejt mirovao, nepitajte me gdje, najvjerovatnije u kuci umrlog,
dok se nisu prisjetili da on ima bratusnu u Americi, tada su poceli da rade telefoni i bratisna nakon par dana spremi odredjenu sumu novaca za dzenazu.

Pitam ti ja mog komsiju koji je redovan u mjesnoj dzamiji, svakog petka obavljaj dzmu: dali u dzematu ima bilo kakav fond za slicne slucajeve,
pa i za one koji su na rubu siromastva koji nemaju dinara u dzepu ili nisu iza sebe ista ostavili, da IZ ima sluha i za siromasne, da ih ukopa onako kako dolikuje ?

Nije mi znao odgovoriti ali se u principu slozio sa mojim pitanjem, dok mi odgovor od nadleznih nikada nije prenio.

I zaista, sta je sa onima koji su prepusteni sami sebi i koji nemaju mogucnosti prije oga tako da kazem obezbijediti novcana sredstva za ukop,
dali je moguce da IZ progleda kroz prste takvima da pokazu malo humanosti ?

Zasto se uvjek mora sve vrtjeti oko novca, zar je tesko pokazati humanost u slicnim momentima?

Ključan je ovaj dio: "nit je imao sluha za zvijezdu nit' za hodzu".

Islamska zajednica je obavezna besplatno obaviti obred onome ko je član IZ-e.

Da, postoje rješenja za socijalne slučajeve, ali ne postoji rješenje za one koji nisu članovi IZ-e, a očekuje se da ih ona ukopa prema islamskim propisima.

Kako je to riješeno tamo na zapadu?

Može li se neko zadžaba ukopati, ako nije socijalni slučaj?

Ak jest socijalni slučaj, opet neće biti za džaba ukopan, neko drugi će platiti.

producent
29.11.2014., 17:53
Socijalne slucajeve ovdje ukopava komuna,fakat drzava.
Sto se tice naseg naroda,sve tri konfesije,svi su clanovi u svojim
mjesnim crkvama,dzamijama,i placaju clanarinu.
Tako kad se desi taj slucaj,ima ono najpotrebnije.

Titan
29.11.2014., 18:14
Ključan je ovaj dio: "nit je imao sluha za zvijezdu nit' za hodzu".

Islamska zajednica je obavezna besplatno obaviti obred onome ko je član IZ-e.

Da, postoje rješenja za socijalne slučajeve, ali ne postoji rješenje za one koji nisu članovi IZ-e, a očekuje se da ih ona ukopa prema islamskim propisima.

Kako je to riješeno tamo na zapadu?

Može li se neko zadžaba ukopati, ako nije socijalni slučaj?

Ak jest socijalni slučaj, opet neće biti za džaba ukopan, neko drugi će platiti.
Sada si me upitao za nesto gdje nisam bas sasvim informisan ali se nosim jednom zdravom logikom a to je da svi oni koji su na drzavnim jaslama "socijalna pomoc"
za njih drzava placa ukop, ali ono najosnovnije.

Mislim da se postavlja pitanje dali ima zaovstavstine bilo to u novcu ili nekretninama, ustvari, taj ko je na socijalnom je bez novca i nekretnina.

E sada nisam siguran dali clanovi porodice preminulog snose troskove sahrane, mislim da ne snose...ko je na socijali socijala i vrsi ukop.

Ovamo zaista postoji jedan vid fonda za siromasne, eto u ovom slucaju drzavni fond.

Ovo primi sa rezervom ali sve bi moglo biti da je zaista ovako.

Bilo kako da bilo, ovdje se mrtvac mora sahraniti pa se nakon toga novac trazi preko drugih instanci.

Osman
29.11.2014., 18:25
Bilo kako da bilo, ovdje se mrtvac mora sahraniti pa se nakon toga novac trazi preko drugih instanci.

Pa i ovdje će biti sahranjen, sigurno.

Što da ga IZ-a sahranjuje o svom trošku kada nije bio član?

đizlija
29.11.2014., 18:36
bio je slučaj u ratu...borac sa linije dođe kući, majka umre, tamo ,vamo, ode na kraju načelniku opštine...sporiječka e i na kraju doveze mejta u civarama i ostavi pred opštinom...

Titan
29.11.2014., 18:43
Pa i ovdje će biti sahranjen, sigurno.

Što da ga IZ-a sahranjuje o svom trošku kada nije bio član?

Pa u onim drugim slucajevima, koji nisu bas sprijateljeni sa svakodnevnim vjerskim obredima a zele se iz bilo kojih razloga vjerski sahraniti
zasto se hodza nebi mogao poruciti kao sto su elektricari, bravari ,zidari i druge zanatlije...koliko radis toliko ces biti placen?

Ti kao poznacvalac tih vjerskih pravilnika iskljucivo po pitanju sahrane/dzenaze...u cemu bi bio problem sa ovakvim vidom ukopa?
Zasto cijelog zivota nesto placati sa cime neams puno sta zajednickog...dati momenat plati casno i posteno i mirna bosna.;)

đizlija
29.11.2014., 18:46
Pa u onim drugim slucajevima, koji nisu bas sprijateljeni sa svakodnevnim vjerskim obredima a zele se iz bilo kojih razloga vjerski sahraniti
zasto se hodza nebi mogao poruciti kao sto su elektricari, bravari ,zidari i druge zanatlije...koliko radis toliko ces biti placen?

Ti kao poznacvalac tih vjerskih pravilnika iskljucivo po pitanju sahrane/dzenaze...u cemu bi bio problem sa ovakvim vidom ukopa?
Zasto cijelog zivota nesto placati sa cime neams puno sta zajednickog...dati momenat plati casno i posteno i mirna bosna.;)

skoro u Sarajevu momak tragično nastrada, majka Srpkinja, otac musliman, plava i zelena particepla, u kovčegu iz muslimanske arkade, ukop sa hođom, poslije obred u crkvi.

Osman
29.11.2014., 22:41

Hodža je uposlenik IZ-e, a ne privatnik, zanatlija.:))

Zato je dužan držati se pravilnika o radu džemata. Musliman je dužan biti član nekakve zajednice muslimana, vjera ga na to obavezuje. Ta zajednica kod nas je IZ.

Eh sad, tu obavezu udruživanja u zajednicu ne treba poistovjećivati sa katoličkom ili pravoslavnom crkvom koje su, kao institucija, svetinja i samim tim nezaobilazne za kršćanina. Koliko mi je poznato, ako bi kršćanin odrekao svetost crkve i time zaradio ekskomunikaciju, crno bi mu se pisalo.

Zajednica muslimana nije nikakva vjerska svetinja, više je tehničke prirode. Ne mogu sad pisati bukvar za tebe o tome koliko je muslimanima potrebna zajednica, kao i drugima. Kad govoriš o IZ, moraš imati u vidu ovu činjenicu.

U krajnjoj liniji, musliman ne mora biti član IZ-e, to ga neće spriječiti da zasluži Božije zadovoljstvo, ali je takvo ponašanje glupavo. Kada takav umre, islamska zajednica nema nikakvih obaveza prema njemu. Hoćemo li ga mi, komšije, rodbina, sahraniti mimo islamskih propisa? Nećemo, naravno.

Ako želimo da obred izvrši hodža, onda će se morati platiti članarina za umrlog, ako se ne varam za posljednjih dest godina, ne mora za cijeli život. Tada će hodža obaviti obred besplatno. Druga je priča što su muslimani navikli hodže da im se daje još nešto sa strane. Ta navika je toliko ukorijenjena da se smatra nepristojnim ako se ne počasti hodža.

Međutim, ako njegovi nasljednici ostanu uporni u tome da ne žele platiti tu članarinu, a ipak ga žele sahraniti po islamskim propisima, tada to mogu sami obaviti. Prema učenju islama, ne postoje nikakvi svećenici koji su jedini ovlašteni obavljati obrede. Bilo koji obred može obaviti saki musliman koji poznaje propise. AKo jedan sin tog umrlog neplatiše zna okupati oca prema propisima, neka to obavi. Ako zna, kao imam, klanjati dženazu, neka to obavi. Sve će biti potpuno uredno.

Evo, moja malenkost recimo, zna okupati mrtvog čovjeka, radio sam to nekoliko puta, asistirao sam hodžama u tom poslu. Takođe znam klanjati dženazu kao imam, iako nisam išao u medresu, jer to i nije neko posebno veliko znanje.

Eto sad svakome pa nek bira. Ili budi član IZ-e, ili imaj prijatelje koji su sposobni obaviti obred prema propisima, pa možeš pokazati srednji prst seoskom hodži.

Ako nemaš nasljednike ili prijatelje koji znaju, ko te yebe, nek te sahrane bez ikakvog obreda, jer nigdje nisi ni pripadao dok si bio živ.

đizlija
30.11.2014., 13:22

Zato je dužan držati se pravilnika o radu džemata. Musliman je dužan biti član nekakve zajednice muslimana, vjera ga na to obavezuje. Ta zajednica kod nas je IZ.

Eh sad, tu obavezu udruživanja u zajednicu ne treba poistovjećivati sa katoličkom ili pravoslavnom crkvom koje su, kao institucija, svetinja i samim tim nezaobilazne za kršćanina. Koliko mi je poznato, ako bi kršćanin odrekao svetost crkve i time zaradio ekskomunikaciju, crno bi mu se pisalo.

Zajednica muslimana nije nikakva vjerska svetinja, više je tehničke prirode. Ne mogu sad pisati bukvar za tebe o tome koliko je muslimanima potrebna zajednica, kao i drugima. Kad govoriš o IZ, moraš imati u vidu ovu činjenicu.

U krajnjoj liniji, musliman ne mora biti član IZ-e, to ga neće spriječiti da zasluži Božije zadovoljstvo, ali je takvo ponašanje glupavo. Kada takav umre, islamska zajednica nema nikakvih obaveza prema njemu. Hoćemo li ga mi, komšije, rodbina, sahraniti mimo islamskih propisa? Nećemo, naravno.

Ako želimo da obred izvrši hodža, onda će se morati platiti članarina za umrlog, ako se ne varam za posljednjih dest godina, ne mora za cijeli život. Tada će hodža obaviti obred besplatno. Druga je priča što su muslimani navikli hodže da im se daje još nešto sa strane. Ta navika je toliko ukorijenjena da se smatra nepristojnim ako se ne počasti hodža.

Međutim, ako njegovi nasljednici ostanu uporni u tome da ne žele platiti tu članarinu, a ipak ga žele sahraniti po islamskim propisima, tada to mogu sami obaviti. Prema učenju islama, ne postoje nikakvi svećenici koji su jedini ovlašteni obavljati obrede. Bilo koji obred može obaviti saki musliman koji poznaje propise. AKo jedan sin tog umrlog neplatiše zna okupati oca prema propisima, neka to obavi. Ako zna, kao imam, klanjati dženazu, neka to obavi. Sve će biti potpuno uredno.

Evo, moja malenkost recimo, zna okupati mrtvog čovjeka, radio sam to nekoliko puta, asistirao sam hodžama u tom poslu. Takođe znam klanjati dženazu kao imam, iako nisam išao u medresu, jer to i nije neko posebno veliko znanje.

Eto sad svakome pa nek bira. Ili budi član IZ-e, ili imaj prijatelje koji su sposobni obaviti obred prema propisima, pa možeš pokazati srednji prst seoskom hodži.

Ako nemaš nasljednike ili prijatelje koji znaju, ko te yebe, nek te sahrane bez ikakvog obreda, jer nigdje nisi ni pripadao dok si bio živ.

alal čufta majstore :((

Osman
30.11.2014., 14:17
alal čufta majstore :((

Naravno, naravno...

đizlija
30.11.2014., 14:31
Naravno, naravno...

upravo suprotno od napisanog, ali nema veze, ja samo onako :ymbringiton:

Titan
30.11.2014., 17:33

Eh Osmane, ti bi bio idealna poslovna ideja da klanjas dzenaze onima koji su neodlucni, nit' su tamo nit' vamo:))

Dva tri vrijedna momka bi iskopala mezar i zagrnuli ga a ti bi obavio sve potrebne i uobicajene obicaje bio bi dobro placen i svi mirni i zadovoljni....hahah

Nisam bas pristalica vjerovanja iako se uvjekm nanovo tvrdi, vjera i pristup vjeri je na dobrovoljnoj bazi i niko nas na to ne prisiljava, na suprot, ite kako je pod moranje.
Cemu onda dzehenem i dzenet, za koga su oni oformljeni, ko ce da se kupa u vodi koja na vatri kljuca dok ce drugi u hladovini uz med i mlijeko da odmaraju,
i sta ti ja znam sa koliko hanuma da uzivaju ?

Osmane, nigdje i nista nema dzabe i na dobrovoljnoj bazi, sem da i moja ideja o iznamljivanju hodza po satnici i nije bas nastrana,
moguce da ce to neko i dozivjeti uz jednu izvjesnu reformu i nase vjere.

U svakom slucaju, nebi bilo na odmet.

Osman
30.11.2014., 17:51
Eh Osmane, ti bi bio idealna poslovna ideja da klanjas dzenaze onima koji su neodlucni, nit' su tamo nit' vamo:))

Dva tri vrijedna momka bi iskopala mezar i zagrnuli ga a ti bi obavio sve potrebne i uobicajene obicaje bio bi dobro placen i svi mirni i zadovoljni....hahah

Neka, ne bih, osim ako ne bi bilo nikoga da to obavi.

Nisam bas pristalica vjerovanja iako se uvjekm nanovo tvrdi, vjera i pristup vjeri je na dobrovoljnoj bazi i niko nas na to ne prisiljava, na suprot, ite kako je pod moranje.
Cemu onda dzehenem i dzenet, za koga su oni oformljeni, ko ce da se kupa u vodi koja na vatri kljuca dok ce drugi u hladovini uz med i mlijeko da odmaraju,
i sta ti ja znam sa koliko hanuma da uzivaju ?

Žao mi je što ne možeš uočiti razliku između vjerovanje pojedinca i organizovanje više vjernika u jednu zajednicu. Žao mi je što ne shvataš da se ljudi udružuju u razna udruženja sa ciljem očuvanja ideje koja ih vodi. Ne mogu ti pomoći.

Osmane, nigdje i nista nema dzabe i na dobrovoljnoj bazi, sem da i moja ideja o iznamljivanju hodza po satnici i nije bas nastrana,
moguce da ce to neko i dozivjeti uz jednu izvjesnu reformu i nase vjere...

Evo, bliže se dani izbora u Islamskoj zajednici u BiH. Otiđi u najbližu džamiju, iznesi svoje reformatorske ideje i kandiduj se.

Ako te izaberu, zapljuj u šake i reformiši. Jel pošteno?

Titan
30.11.2014., 18:05
Neka, ne bih, osim ako ne bi bilo nikoga da to obavi.

Žao mi je što ne možeš uočiti razliku između vjerovanje pojedinca i organizovanje više vjernika u jednu zajednicu. Žao mi je što ne shvataš da se ljudi udružuju u razna udruženja sa ciljem očuvanja ideje koja ih vodi. Ne mogu ti pomoći.

Evo, bliže se dani izbora u Islamskoj zajednici u BiH. Otiđi u najbližu džamiju, iznesi svoje reformatorske ideje i kandiduj se.

Ako te izaberu, zapljuj u šake i reformiši. Jel pošteno?

Lako ti je reci, idi i kandiduj se...bujrum , a znajuci da je reforma vise nego mrska pomisao.

Nikada ja nisam niti cu si to dozvoliti opsporavati bilo cije vjerovanje, pojedinacno ili u udruzenosti kako ti rece u cilju ocuvanju ideja koja ih vodi.
Ipak, tu i tamo neka mala reforma nebi skodila, ali, to je prica u prazno, al' ko zna sta se jos sve moze dogoditi.

adnannn
01.12.2014., 14:05
Vjerski radnici, u zadnje vrijeme, izuzetno mnogo gledaju profit.

Ne znam kako je bilo prije, mozda se covjek nije mogao kao danas "eksponirati" skupocijenim predmetima, ali imali smo mogucnost vidjeti BiH poglavare da se vozaju u automobila skupljim od 100.000,00 KM.

hodzic
04.12.2014., 16:45
I meni se cini da je prije 30-40 godina sve bilo "postenije", a mozda i nije tako, ko ce ga znat'

Titan
04.12.2014., 21:28
Podsjecaju me na nogometne zvijezde, koliko god da im das nece reci da je dosta, uvjek ispruzene ruke...:loler:

Osman
04.12.2014., 22:55
Podsjecaju me na nogometne zvijezde, koliko god da im das nece reci da je dosta, uvjek ispruzene ruke...:loler:

Boli te patak, reko si da nisi musliman.:loler:

Titan
04.12.2014., 23:22
Boli te patak, reko si da nisi musliman.:loler:

Doduse i boli,
al' to nisam rekao, sem u slucaju slucaja da bi se preselio na Novi Zeland. :loler:

Osman
04.12.2014., 23:24
Doduse i boli,
al' to nisam rekao, sem u slucaju slucaja da bi se preselio na Novi Zeland. :loler:

Kud ćeš dole, jesil normalan?

Titan
04.12.2014., 23:29
Kud ćeš dole, jesil normalan?
Uvjek bi me sunce prije svih vas ugrijalo...mah, Zeland je mirna i zelena vegetacija, nemaju belaja kojih mi imamo...

Osman
04.12.2014., 23:31
Uvjek bi me sunce prije svih vas ugrijalo...mah, Zeland je mirna i zelena vegetacija, nemaju belaja kojih mi imamo...

Hajd, sretno ti i hairli bilo. Ali, tamo nema hodža, nek znaš.

plivadon
04.12.2014., 23:33
Hajd, sretno ti i hairli bilo. Ali, tamo nema hodža, nek znaš.

Poslacemo mu da se osjeca ko kod kuce.

cheguevara
04.12.2014., 23:47
I meni se cini da je prije 30-40 godina sve bilo "postenije", a mozda i nije tako, ko ce ga znat'

E to nisi trebao izjaviti!

UuuuuH! Kakva greska!

Titan
05.12.2014., 00:11
E to nisi trebao izjaviti!

UuuuuH! Kakva greska!

Pa i nije vala greska, ako nista tadasnje hodze imale su oko sebe prisebnije vjernike, nije bilo guranja po pitanju safova.

cheguevara
05.12.2014., 00:18
Pa i nije vala greska, ako nista tadasnje hodze imale su oko sebe prisebnije vjernike, nije bilo guranja po pitanju safova.

Kazem greska kolege hodzica. Sad ce ga svi gledati nekim drugim ocima. Dzaba mu nick.

Titan
05.12.2014., 00:42
Kazem greska kolege hodzica. Sad ce ga svi gledati nekim drugim ocima. Dzaba mu nick.
Ah, ah, ah, kamo nam respekt i postovanje ne ovisno dali uzivali u zelenim ili crvenim trotoarima.
Neka nama hodzica, snaci ce se on:loler:

hodzic
10.12.2014., 12:21
He he he :-)