PDA

View Full Version : Nasilje nad muskarcima

almond eyes
18.04.2011., 15:33
Kad neko spomene nasilje u porodici prvo sto nam padne na pamet je nasilan,najcesce alkoholiziran muskarac koji fizicki zlostavlja zenu i djecu.
Malo je svjedocenja ili primjera za koje znamo a da je muskarac zrtva nasilja,i to najcesce psihickog.Zene koje maltretiraju u nedostatku fizicke snage pribjegavaju jacini svog jezika i time vrse maltretiranje supruznika.O ovoj vrsti nasilja u svojoj porodici muskarci najvise sute i rijetko ce neki pristati da prijavi slucaj zlostavljanja.Boje se ismijavanja okoline,a i vise od toga im smeta to sto im niko vjerovatno nece vjerovati.
Poseban je problem sto zene u takvim slucajevima pocesto i zajednicku djecu okrenu protiv svog supruznika.

Sarajka100%
18.04.2011., 15:42
Kad neko spomene nasilje u porodici prvo sto nam padne na pamet je nasilan,najcesce alkoholiziran muskarac koji fizicki zlostavlja zenu i djecu.
Malo je svjedocenja ili primjera za koje znamo a da je muskarac zrtva nasilja,i to najcesce psihickog.Zene koje maltretiraju u nedostatku fizicke snage pribjegavaju jacini svog jezika i time vrse maltretiranje supruznika.O ovoj vrsti nasilja u svojoj porodici muskarci najvise sute i rijetko ce neki pristati da prijavi slucaj zlostavljanja.Boje se ismijavanja okoline,a i vise od toga im smeta to sto im niko vjerovatno nece vjerovati.
Poseban je problem sto zene u takvim slucajevima pocesto i zajednicku djecu okrenu protiv svog supruznika.
jasta je jadan ja odma serpu pa u glavu:fesovi::fesovi:

josip_mo
18.04.2011., 15:48
Istina je da su u braku 99% žene žrtve nasilja. Ali postoji i ona druga strana. Osobno znam za takav slučaj i nije ništa manje mučan od onih slučajeva zlostavljanih žena.
Ali kaže se: Pomozi si sam i Bog će ti pomoći.

A svjesni smo da je najteže privoliti žrtvu da si sama pomogne. Tako i u ovome slučaju. Ako si ne želi sam priznati neka mu je Bog na pomoći. Njemu je najteže.

almond eyes
18.04.2011., 15:51
Istina je da su u braku 99% žene žrtve nasilja. Ali postoji i ona druga strana. Osobno znam za takav slučaj i nije ništa manje mučan od onih slučajeva zlostavljanih žena.

A svjesni smo da je najteže privoliti žrtvu da si sama pomogne. Tako i u ovome slučaju. Ako si ne želi sam priznati neka mu je Bog na pomoći. Njemu je najteže.

Radi se o slicnim razlozima kao i kad zene izbjegavaju godinama da priznaju da su zlostavljane,stid,ne vjerovanje u pomoc sa strane,strah od rasturanja porodice i sl.
Pogotovo sto je teze dokazati psihicko zlostavljanje nego fizicko.

viper77
18.04.2011., 16:07
NIje to bas rijedak problem. Istina, o njemu se vise suti, ali to opet ne mijenja cinjenicu da postoji.

Prije pokretanja portala otac.ba ti ljudi su vecinom bili marginalizirani i drustveno izopceni. Nije ih mimoisla ni zakonska diskriminacija.

Neke od njihovih prica:

Piše: Alan

Ravnopravnost zene i covjeka u bosni je da je zakon federacije usvojio zakon da otac nemoze da pokrene postupak posredovanja dok di jete ne navrsi 3 godine. Znaci da je prisiljen da zivi nasilu sa zenom.U mome slucaju je da je moja zena imala vise pokusaja samoubistva zasto imaju i dokazi ,psihicki je bolesnik, djete je odbijala od sebe citavo vrjeme.

Brinuo sam se o djetetu do devet mjeseci svaki dan nisam oka sklopio i djete je bilo zdravo i veselo.Kad sam rekako socijalnom radu sta i kako i da imam dokaze za sve oni su me uveli u kancelariju i zaprjetili mi da takodje mogu i ja zavrsiti kao psihicki bolesnik i da me mogu zatvoriti i da nikad vise necu vidjeti djete jer ce djete uzeti i dati na usvajanje.

U toku posredovanja nisam ni rjeci rekao ,nije se cula moja strana ,takodjer su napravljene mnogobrojne greske ,gdje bi u mom slucaju bio pomjesan jos jedan slucaj sto imam crno na bjelo.Mislim toliko im je stalo do djeteta i toliko to shvataju ozbiljno da su dva slucaja pomjesali tek tako, i sudija je na osnovu tog zapisa dodjelio da vidim djete 3 puta sedmicno, da platim sve sudske troskove ,zenine troskove za advokata koji je bio oko 1000km, i da placam 200 km alimentaciju.

Sve to bez moga prisustva na sudu!Sve te socijalne radnice koje su radile na mome slucaju su komsinice ili poznanice moje zene ,sve su razvedene i direktorica je poznata po tome kako je svojoj kcerci do sesnaest godina lagala da joj je otac mrtav dok je on sve vrjeme stanovao samo 100 metara od nje.Boravim u Inostranstvu dodjem kad mogu ,zena koristi svoj polozaj da poboljsa svoje financije, moram da placam da vidim svoje rodjeno djete ,djete kad odvedem cesto nece da ide od mene !Neznam vise sta da radim bas danas idem u bosnu i zamolit cu ljepo sudincu da mi da da vidim djete,nespavam nocima ja sam odrastao bez oca i znam kako je to, obecao sam sebi da svoje djete nikad necu iznevjeriti da cu uvjek biti tu.Bio sam sa svojom kcerkicom 9 mjeseci dan i noc ,umirem za njom i ubija me nepravda.Koliko je djece izgubilo oceve u domovinskom ratu ,nekad razmisljam sud i socijalni rad nista nisu bolji od svih ti ratnih zlocina cak sto vise gori su jer ovo je mucenje i za oceve i za djecu.nemam rjeci za to!

Moje djete sad ide u vrtic 8 sati dnevno. Drugi covjek provodi vise vremena i ima vise prava na moje djete nego njen otac koji je voli i kojeg ona voli. Znaci sve je to bolje od toga da provodi vrjeme sa svojim tatom.Koliko je samo djece na ovome svjetu koje nemaju tatu ,sva djeca imaju pravo na roditelja. Drago mi je da se borite za nasa prava ,imate moju podrsku u svaka doba i u svakome obliku i slucaju.

Ko ce meni i mojoj kcerci vratiti nase propusteno vrjeme?

Radim i stedim za dan kad moja kcerkica naraste i kad bude punoljetna da tuzi sve te ljude koji su nas rastavili da jedan dan odgovaraju za zlocin koji su pocinili !

Sve najbolje

Sarajka100%
18.04.2011., 16:07

Jasta moj Josipe ima kako nema ja svog svaki dan ,nekad manje nekad vise i opet me nikad nije ostavio ,nego cuvaj se i bog ce te cuvat.Sad ozbiljno bilo kakvo nasilje u zajednickom zivotu nije dobro doslo.Nasulje nad zenom ili muskarcem je nasilje eno samo vam je primjer u ratu sta su zene radile muskarcima i kako mogu bit okrutne.Samo za svako nasilje ima svoje zasto il iz zadovoljstva ,alkoholno stanje ili psihicko ima vise razloga.;)

viper77
18.04.2011., 16:10
Piše: Anoniman iz Viteza
"Moja supruga je odmah poslije rodjenja nase kcerke, ostavila nasu kcerku u bolnici, ne pogledavsi je i otisla kod svog oca da zivi. Bio sam u bolnici tri dana od rodjenja svoje kcerke posto je doslo do nekih komplikacija i nisam mogao da je odvedem kuci. Poslije toga, odveo sam je kuci i prvih mjesec dana je zivjela s mnom. Vise puta sam zvao svoju suprugu da dodje i posjeti nasu kcerku, ali ona je to odbijala..."

Piše: Emir iz Sarajeva
Ja sam Emir iz Sarajeva. Otac sedmogodišnje H. koja živi sa majkom E. u Vogošći. Voljan sam ustupiti originalnu prepisku koju sam vodio sa Centrom za socijalni rad Vogošća kojom možete u Vašem istraživanju dokazati da se i u slučaju moje kćerke H. desila "otmica uz državnu pomoć". Da majka E. u van svake sumnje predugačkom periodu do donošenja nepravedne odluke sudinice V.T. Općinskog Suda Sarajevo o kontaktiranju H. sa ocem svega 9 sati sedmično (subotom, uključujući i sat i po koji mi je poteban da dovedem i odvedem kćerkuautomobilom) nije dozvoljavala od jula 2005. do septembra 2006. kontakt moje kćerke H. i mene, a Centar za socijalni rad Vogošća je i pored mojih mnogobrojnih zahtjeva odugovlačio intervenciju koja je uslijedila tek krajem aprila 2006. Centar i Sud su još jednom "besramno oprostili ovo nezakonito ponašanje što je imalo za krajnji rezultat nesretno i psihički razoreno dijete koje se boji voljeti svog oca..."

Piše: Ranko iz Sarajeva
Meni je supruga, njemacka drzavljanka, odvela iz mojeg stana u Sarajevu (tj. odvela ju je iz vrtica u Sarajevu) nasu kcer bez moje suglasnosti u Njemacku. Dok sam doznao kako ostvariti svoja prava, proslo je godinu dana i bh sud je onda odlucio da je "u interesu djeteta" da ostane oteto...

Vise toga se moze procitati na www.otac.ba

poštar
18.04.2011., 17:16
Poznajem čovjeka kojeg žena redovno mlati. On prodaje na crno neku robu većinom garderobu. Dođe na vrata i prodaju. Često kupim čarape jer znam da će ga žena istući ako ništa ne proda. On je civilna žrtva rata pa nije toliko jak kao ona koja je krupna i debela. Jača je od njega. ***iga šta će mora trpiti .

apostrof
18.04.2011., 20:16
U moju firmu došle djevojke i ženama dijelile nekakve materijale o nasilju u braku sa SOS telefonima i jedna koleginica reče da ona hoće taj materijal pa da ponese svom mužu. @-)

Psihičko maltretiranje ili fizičko? Ja bih radije podnio šamar koji traje sekundu nego rondanje ili histerije koje se mogu razvući i na nekoliko sati iza kojih se poslije nađe opravdanje u PMS-u, klimaksu ili emotivnoj preosjetljivosti.

http://www.youtube.com/watch?v=-39lMCrfG60&feature=related

bresamir
18.04.2011., 21:04
Vise toga se moze procitati na www.otac.ba

Ovo već nije nasilje nego nepravda.Mislim da se sa ovim komentarom pomiješao pojam nasilja i nepravede,odnosno neadekvatnog rada Sudova.

viper77
19.04.2011., 06:54
Ovo već nije nasilje nego nepravda.Mislim da se sa ovim komentarom pomiješao pojam nasilja i nepravede,odnosno neadekvatnog rada Sudova.

Ako procitas price tih ljudi vidis da su to skolski primjeri psihickog zlostavljanja. Dakle, to je nasilje, nazalost.

Ukoliko me neko uslovljava bilo cime da bih vidio vlastito dijete on me psihicki zlostavlja. Na kraju krajeva, te price su bolne same po sebi (nezahvalno je i pomisliti kako one izgledaju u stvarnosti).

almond eyes
20.04.2011., 16:40
Prije pokretanja portala otac.ba ti ljudi su vecinom bili marginalizirani i drustveno izopceni. Nije ih mimoisla ni zakonska diskriminacija.

Mislim da se ovi ljudi vise dikriminiraju i imaju daleko manje prava nego cak i neke zivotinje.Zena i majka,ako zeli da izopsti svog muza i oca svoje djece,iz braka i svijeta djece moze to uraditi na bezbroj nacina.Vjerovace se majci,od prvog komsiluka do sudova,a ocu ostaje samo da guta svoj bol.

Sarajka100%
01.05.2011., 08:35
Mislim da se ovi ljudi vise dikriminiraju i imaju daleko manje prava nego cak i neke zivotinje.Zena i majka,ako zeli da izopsti svog muza i oca svoje djece,iz braka i svijeta djece moze to uraditi na bezbroj nacina.Vjerovace se majci,od prvog komsiluka do sudova,a ocu ostaje samo da guta svoj bol.
Nema on sta gutat ne mora trpjet.Moja @almice meni je toliko smijesno kad neko nekog trpi s bilo koje strane,ma ne mora niko nikog trpit.Vecinom muz koji radi i pridonosi u kucu smatra zena mora sve trpjeti i on je omalovaza terorise i sta ja znam ,taj isti muz je osnovao fam.i mora se o njoj brinut i kad je zajednica nemoguca.Ima toliko nacina da se izbjegne nasilje i teror u familiji ako su i malo civilizovani ljudi.:D:D:D

bare
01.05.2011., 09:17
Evo ja cu prvi priznati da mene moja hanuma redovno zlostavlja ,

Ja dodjem umoran sa posla ,okupam se nisam cestito ni zavrsio sa jelom a ona :"Ulazi u spavacu , skidaj se bio ja umoran ili ne " koje je to nasilje nemozet ni zamisliti.:D

labosanka
01.05.2011., 10:40
Eeee jadan li si. Kada skupish dovoljno snage prijavi zenu policiji. :loler:

Evita
01.05.2011., 11:40

Ja dodjem umoran sa posla ,okupam se nisam cestito ni zavrsio sa jelom a ona :"Ulazi u spavacu , skidaj se bio ja umoran ili ne " koje je to nasilje nemozet ni zamisliti.:D

To treba prijaviti odmah jer ako se zlostavljanje nastavi vrlo lahko bi moglo doći do povećanja članova porodice a time i do povećanih troškova života.
Situacija je alarmantna:loler:

bare
01.05.2011., 18:53
Troje djece dje cu vise .:D

bh ultimativ
01.05.2011., 20:19
bare,pa jedno "granapce" nek se nadje za starije dane;).

Sarajka100%
01.05.2011., 21:01

E moj bare stvarno,e ne moze to vise tako pravi tuzbu u Strazburg,ili strajk gladzu,sta ona misli dokle ce tako ?Pripremaj je polako za kasnije da vise neces moc i da vrijeme cini svoje.Sta mislis bare moj jos da ti je kakva mladza?:D:D:loler:

Producent
01.05.2011., 21:02
To treba prijaviti odmah jer ako se zlostavljanje nastavi vrlo lahko bi moglo doći do povećanja članova porodice a time i do povećanih troškova života.
Situacija je alarmantna:loler:

Kod mene je bas skroz drugacije:D,meni pase samo tako bas kad sam dobro umoran,a za povecanje clanova,to se ne sekiram:D

mermaid
01.05.2011., 21:49
:-O.....

http://www.youtube.com/watch?v=9d6Er0-wZfM

mermaid
14.10.2011., 16:31
Tačno, istina je da ima jako mnogo zlostavljačica...emancipacija žene je učinila svoje...učinila je ženu 'jakom i sposobnom'. Prevelike slobode su isto tako uzele svoj danak i ženu učinile 'silnom'...ali u negativnom smislu.
Ne mogu se složiti da se takve zadržavaju na zlostvavljanju samo svojih muževa, one zlostavljaju sve što im se nađe na putu i sve što nije u skladu sa njihovim razmišljanjem. Nemaju fizičku snagu, ali koriste svoje moćno oružje - jezik. To im je najjači organ preko kojeg izlaze riječi nedostojne čovjeka, želeći drugu stranu što više povrijediti. Šta činiti sa takvim? Kako se riješiti takve napasti? Neko se zadrži veoma kratko i odlazi glavom bez obzira ne obazirući se ni našta...samo da se spasi...
Da li se neko zapitao (izuzimam alkoholizam i ekstreme), da li se neko zapitao kada vidi zlostavljanu ženu, modru od batina...da li je pomislio da je ona izvukla drugoj strani, sa svojim ubitačnim jezikom, posljednji atom snage i suzdržavanja da njoj kao slabijoj ne uruči ono što je tražila, a to je 'porcija' dobrih batina. Ne, nije...uvjek se polazi od predpodstavke da je ona kao žena slabija, a on kao muškarac jači i da je on taj koji zlostavlja. Kao takvu je ljudi sažalijevaju, a neće da pomisle da je na drugoj srani 'pukao film' i da se druga strana nije više mogla kontrolisati.
Imam osjećaj da neke žene zbog svoje frustriranosti i prgave naravi, lošeg jezika, lošeg ponašanja, čak alkohola i droge, same traže da budu žrtve, a time prikažu drugu stranu kao zlostavljača.
Shvatam da zlostvaljani ne može vječito trpiti da bude zlostavljan i da zbog muške sujete često ne želi zatražiti pomoč, pa onda 'uzme stvar u svije ruke'. Zlostavljači, počinju prvo verbalno (psihičko) zlostavljanje, a to se kao i fizičko ubraja u krivično dijelo. Treba zatražiti pravnu pomoć, slažem se i sa tim...ali isto tako se slažem da na drugoj strani može da poraste i adrenalin, pa da izgubi kontrolu nad sobom. Toga mnoge zlostavljačice nisu svjesne i misle da će ih neko trpiti, kao takve, na svojim leđima da se iživljavaju do besvijesvjesti. A kada zarade batine, onda sebe predstavljaju kao žrtvu.
Batine se ne primaju iz čista mira...batine su zaslužene i kao takve, trebaju shvatiti da svoj 'silni' i pokvareni jezik drže za zubima..jer, i na drugoj strani je čovjek od krvi i mesa sa svim emocijama koje posjeduje jedan čovjek.
Dohvati mačku, očekuj da će te ogrebati...
Svako zlostvavljanje treba da bude kažnjeno, jer niko nema pravo da nikoga zlostavlja. Sreća je da za sve postoji lijek, pa i za zlostavljačice...samo muški treba da uzmu stvar u svoje ruke, pa bilo kako i stanu u kraj izvačenja krvi na slamku. To se zove 'vampirizam'. Nema ništa gore od toga, nego kada se žena povampiri :sakomuglavu:. Ako se na vrijeme vampirizmu ne stane u kraj, neka znaju zlostavljani da će uvjek biti hrana vampirici, jer im je stalno potrebna hrana tj. svježa krv...:sakomuglavu:..i uvjek idu ponovo ispočetka u nedogled... A poslije pokazuju svoje 'zrele šljive'..i traže sažaljenje...jer one su 'žrtve'...:))

Žalosno je ovo, ali istinito...

almond eyes
14.10.2011., 18:09
Tačno, istina je da ima jako mnogo zlostavljačica...emancipacija žene je učinila svoje...učinila je ženu 'jakom i sposobnom'. Prevelike slobode su isto tako uzele svoj danak i ženu učinile 'silnom'...ali u negativnom smislu.
Ne mogu se složiti da se takve zadržavaju na zlostvavljanju samo svojih muževa, one zlostavljaju sve što im se nađe na putu i sve što nije u skladu sa njihovim razmišljanjem. Nemaju fizičku snagu, ali koriste svoje moćno oružje - jezik. To im je najjači organ preko kojeg izlaze riječi nedostojne čovjeka, želeći drugu stranu što više povrijediti. Šta činiti sa takvim? Kako se riješiti takve napasti? Neko se zadrži veoma kratko i odlazi glavom bez obzira ne obazirući se ni našta...samo da se spasi...
Da li se neko zapitao (izuzimam alkoholizam i ekstreme), da li se neko zapitao kada vidi zlostavljanu ženu, modru od batina...da li je pomislio da je ona izvukla drugoj strani, sa svojim ubitačnim jezikom, posljednji atom snage i suzdržavanja da njoj kao slabijoj ne uruči ono što je tražila, a to je 'porcija' dobrih batina. Ne, nije...uvjek se polazi od predpodstavke da je ona kao žena slabija, a on kao muškarac jači i da je on taj koji zlostavlja. Kao takvu je ljudi sažalijevaju, a neće da pomisle da je na drugoj srani 'pukao film' i da se druga strana nije više mogla kontrolisati.
Imam osjećaj da neke žene zbog svoje frustriranosti i prgave naravi, lošeg jezika, lošeg ponašanja, čak alkohola i droge, same traže da budu žrtve, a time prikažu drugu stranu kao zlostavljača.
Shvatam da zlostvaljani ne može vječito trpiti da bude zlostavljan i da zbog muške sujete često ne želi zatražiti pomoč, pa onda 'uzme stvar u svije ruke'. Zlostavljači, počinju prvo verbalno (psihičko) zlostavljanje, a to se kao i fizičko ubraja u krivično dijelo. Treba zatražiti pravnu pomoć, slažem se i sa tim...ali isto tako se slažem da na drugoj strani može da poraste i adrenalin, pa da izgubi kontrolu nad sobom. Toga mnoge zlostavljačice nisu svjesne i misle da će ih neko trpiti, kao takve, na svojim leđima da se iživljavaju do besvijesvjesti. A kada zarade batine, onda sebe predstavljaju kao žrtvu.
Batine se ne primaju iz čista mira...batine su zaslužene i kao takve, trebaju shvatiti da svoj 'silni' i pokvareni jezik drže za zubima..jer, i na drugoj strani je čovjek od krvi i mesa sa svim emocijama koje posjeduje jedan čovjek.
Dohvati mačku, očekuj da će te ogrebati...
Svako zlostvavljanje treba da bude kažnjeno, jer niko nema pravo da nikoga zlostavlja. Sreća je da za sve postoji lijek, pa i za zlostavljačice...samo muški treba da uzmu stvar u svoje ruke, pa bilo kako i stanu u kraj izvačenja krvi na slamku. To se zove 'vampirizam'. Nema ništa gore od toga, nego kada se žena povampiri :sakomuglavu:. Ako se na vrijeme vampirizmu ne stane u kraj, neka znaju zlostavljani da će uvjek biti hrana vampirici, jer im je stalno potrebna hrana tj. svježa krv...:sakomuglavu:..i uvjek idu ponovo ispočetka u nedogled... A poslije pokazuju svoje 'zrele šljive'..i traže sažaljenje...jer one su 'žrtve'...:))

Žalosno je ovo, ali istinito...

Svasta mi i znas,blago meni:)
Nema da se javi nijedna zlostavljana zena,nemaju one kad buljiti u forum,pa da ti malo isprica kako je biti zlostavljana i kako se to "zasluzuje".

mermaid
14.10.2011., 18:50
I baš ovako...:))..morao je...
Njena je uvjek zadnja....:))

http://www.youtube.com/watch?v=blHU-fJbw5M